"ROMANIA - mai aproape de useri"

here you can make posts that do not belong in other forums
kid

Post by kid »

Cine anume au fost cei ce-au initiat manifestarea, ca tot veni vorba? Primul mesaj din acest thread este un copy-paste de pe undernet.ro, dar cine anume a venit cu ideea si cine anume a inceput proiectul pus in dezbatere? Chiar nu vreau sa spun nimic pana nu aflu, sa nu vorbesc aiurea.

kenv

Post by kenv »

undernet.ro wrote:[...] proiectul initiat de orice_on [...]

...si presupun ca mai erau si adminii de pe #constanta.
[img]http://www.undernet.org//forum/images/avatars/gallery/requests/kenv.jpg[/img]

#UserGuide Trainee
kenv@kenv.net

kid

Post by kid »

Administratorii de pe #Constanta? Uhm, destul de multa influenta au asupra unui numar destul de mare de utilizatori, si totusi, proiectul a murit asa cum a si inceput, cu laude din toate partile, dar cu nici o speranta de supravietuire de nicaieri.

Unreal

Post by Unreal »

Dude wrote:Hai mai bine sa definim mai multe feluri de snobism:
- snobismul helperilor
- snobismul opilor de pe canalele mari
- snobismul hackerilor
- snobismul celor care ii critica pe snobi (da! aici ma includ si pe mine)
si tot asa...

bai nu stiu ce intelegi tu prin snobism ...

dar probabil la ce vrei sa te referi e faptul ca odata ce au ajuns sus sau unde or fi ajuns ei ... se cred diferiti ... se cred mai buni decat "al de jos" ... pana cand asta nu se va schimba va zic sigur ca acest asha zis proiect nu va fi posibil ...
Just an alien trapped in this ugly body ...

Unreal

Post by Unreal »

kenv wrote:
undernet.ro wrote:[...] proiectul initiat de orice_on [...]

deci omu meu ... orice_on ... pot sa zik cu mana pe inima ca este printre cei mai competenti opi de pe cananlul constanta ... cat e on-line isi face
"datoria" cat poate el mai bine ...
Just an alien trapped in this ugly body ...

kid

Post by kid »

Operatorii de pe canalele mari se cred a fi ceva mai capabili si mai deschisi la minte pentru ca nu e usor sa fii adaugat intr-un canal de genul, ai nevoie de recomandari incredibile si cunostinte si mai mari si, desi le ai pe acestea, mai mereu ratezi ocazia de-a fi adaugat. Nu trebuie sa-i considere nimeni snobi. De eu intru pe net, ma hotarasc sa intru pe un canal si sa discut cu o singura persoana - sa spunem Ilove69!*@* in privat, de ce sa raspund oricaror alti useri (kissmybut, HELLOme etc.) ce ma apeleaza-n privat? E alegerea mea cu cine discut pe IRC. Nu e snobism, e exercitare de drepturi.

YounGun

Post by YounGun »

YounGun wrote:snob = Persoana care admira si adopta fara discernamnat si cu orice pret tot ce este la moda

Snobism = atitudine , conduita specifica snobului

Simteam nevoia sa mai postez asta odata...nu stiu de ce... :o
[img]http://wiki.castlecops.com/images/f/f6/MVPLogo1w.gif[/img]

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Discutia nu isi mai are rost (parerea mea) daca disconsideram lucrurile mici. Cei care au ajuns unde au ajuns, pe spinarea cui au facut-o? Si-au uitat pur si simplu originile? Sau orgoliu lor de op pe canalul nu stiu care nu i *lasa* sa vorbeasca in privat cu un amarastean? Locul vostru e in lanul de porumb pe post de sperietori de ciori..
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

ditt0

Post by ditt0 »

Nimeni nu ignora mesajele private cind e vorba de ajutat un user (sau cel putin nici una din persoanele pe care le cunosc eu). Dar pe de alta parte nu eshti obligat sa raspunzi la toate "asl-urile". Poate ai doar o zi proasta si n-ai chef de chat decit cu amicii. Nu cred ca statutul de operator te obliga sa faci chat cu toate persoanele care iti intra pe private. Daca un user normal "selecteaza" persoanele cu care sta la poveshti, un operator de ce n-ar face la fel?
Tu, caesar, raspunzi la toate cererile de asl?

---Dreams are the only reality---

Getodacul

Post by Getodacul »

Caesar si care e definitia in varianta ta a unui "amarastean" de pe undernet? De la orice om poti invata ceva! Bun sau rau tot inveti ceva! Si faptul ca inveti e un lucru bun!
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

evi|one

Post by evi|one »

Trebuie sa luati in considerare si faptul ca lumea nu sta tot timpul pe undernet. Eu de exemplu daca sunt away degeaba vorbiti cu mine (vorbiti de fapt cu un bnc -- care ce-i drept face loguri si incerc sa raspund cand revin online). Si mai este o chestie. Daca intrati pe #help, eu nu pot sa va ajut in privat (ma impiedica regulile canalului).
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

ditt0 : nu ma refeream la asl-uri, ci la lucruri asa in general. Da, am observat o oarecare *modificare de comportament*, cel putin asta e parerea mea, cel putin in cazul unor oameni cu care pana acuma nu schimbam nici 2 cuvinte. Ma refeream la snobi, si nu cred ca nu mai e nevoie sa le spunem nick-urile sau numele, se simt ei. Si ca sa iti raspund la intrebare, nu, primesc foarte putine, undeva intre 0 si 1 la saptamana. :)

Getodacul: separa putin cuvantul ala si da-i un inteles cat de cat, mai bine zis ajusteaza-l putin sa aibe un sens si o sa intelegi destul de repede ce inseamna. Indiciu: "amarat" .. lipsit de privilegii, prieteni, relatii, etc. Ia-o cum vrei..

Getodacul

Post by Getodacul »

La tine cei lipsiti de privilegii, prieteni si relatii sunt amarati? La mine le zice singuratici la persoanele de felul ala! De ce e amarat? Ca nu are prieteni sa puna la cale o conspiratie? Ca nu are relatii sa capete access pe canalul "?????" ? Se pare ca la tine incepator este acelasi lucru cu amarat! Ei bine nu este chiar asa! Tu vrei sa zici ca daca eu intru acum pe.... sa zicem EFnet eu acolo sunt amarat? Nu e chiar asa! Te-ai exprimat gresit! :)
O zi buna!
salutare!
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

caesar

Post by caesar »

Cred ca ori nu m-am facut bine inteles prin folosirea incorecta a unor cuvinte care la domnia dvs are un alt sens decat cel scontat ori vorbim despre doua lucruri diferite. Amarastean e undeva ala lipsit de privilegii, prieteni, pile, etc. Nu are nici o legatura cu cunostintele lui/ei. Am vazut cazuri in care omul era cu mult sub limita bunului simt de idiot dar totusi avea un post pe care un soarec de biblioteca nu a reusit sa il ia doar pentru ca nu a avut pile, relatii, privilegii.

A fi lipsit de privilegii de ex. pe undernet ar fi urmatoarele:
- nu sunt irc operator;
- nu ma pot folosi de servicii pt. aflarea unor informatii care in mod normal nu sunt la indemana oricui;
- nu ma pot folosi de maxlogins;
- etc.. lista poate continua dar nu mai are haz din moment ce am facut in linii mari inteles punctul meu de vedere (parerea mea..).

Dude

Post by Dude »

Mah, voi ati auzit cu totii de masonerie, nu ? Ritualuri secrete de initiere, 33 de ranguri, zeci de organizatii secrete, toate urmarind instaurarea unui guvern mondial, unei religii unice?
:lol:
Ziceam si eu... Am inteles ca daca faci ceva ce nu le convine pe net te taie... no ofence dudes ;)
Dudes & dudettes