"ROMANIA - mai aproape de useri"

here you can make posts that do not belong in other forums
caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Si adica voi v-ati imaginat ca o sa fie altfel? Chiar credeati ca o sa iasa ceva k lumea si nu o alta maimutzareala? :)
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

kid

Post by kid »

caesar wrote:Si adica voi v-ati imaginat ca o sa fie altfel? Chiar credeati ca o sa iasa ceva k lumea si nu o alta maimutzareala? :)

Personal, nu - chiar deloc. Dar daca iesea ce trebuia sa iasa? Un canal de consultanta intre diversi manageri/adminstratori de pe canalele Romane importante ale retelei si useri normali (nu spun asta ca si cum anterior-mentionata clasa ar avea mai multe drepturi) cu probleme ar putea contacta operatorii respectivi sau ar putea avea discutii pe teme legate de administrarea canalelor respective exact intr-un canal, unde mai multi isi pot da parerea, exprima opinii etc. ? Ar fi fost un lucru cu care ne-am fi putut mandri, nu?

Dude

Post by Dude »

Canalul are sanse de reusita DOAR daca va reuni foarte multe nickuri cunoscute si dornice sa ajute orice user. Chiar si pe spammeri. In fond e cam greu de facut diferenta intre haxorasi si userii "de buna credinta", nu ?
Dar asta este problema... credeti ca vor sta acolo toata ziua 5-6 operatori de pe fiecare oras mare doar de dorul de a ajuta ? Oamenii astia nu sunt facuti pentru asa ceva. Prefera sa se chinuie ani de zile cu un virus care lasa drone pe canalul lor decat sa ceara ajutor din exterior. Si asta doar dupa ce si-au dat seama cum sta treaba...
Ar fi super sa fie pe acolo reprezentanti ai hackerilor batrani si ai haxorashilor de pe *.ro... doar asa, pentru orice eventualitate hahaha
Sa aduceti ceva nou (don't ask me) in helping ar fi beton :)
Dudes & dudettes

kid

Post by kid »

orice_on wrote:Salut.. aveti incredere ca o sa mearga . eu am visat acest proiect intr`o seara si a II`a zi l`am pus in practica!
Urmeaza sa vedem ce iese pentru ca in ultima perioada am avut probleme personale si nu m`am mai ocupat de el!

Sus-numitul mesaj a fost depus in aceasta sectiune in data de Iulie 18, 2003. A fost ultimul semn lasat de cei care au inceput acest proiect. Chiar mai credeti ca ceva este pe cale de desfasurare?

kenv

Post by kenv »

kid wrote:Chiar mai credeti ca ceva este pe cale de desfasurare?

Canalul in care ar fi trebui sa se desfasoare activitatea proiectului exista, dar nu-l voi preciza din motiv ca nu stiu sigur daca acesta (inca) apartine proiectului (in caz ca il stiti, cu atat mai bine pentru mine). Canalul este al lui orice_on (initiatorul proiectului).
Deci... cred eu... inca se mai incearca...

Text editat (am adugat inca ceva la mesajul anterior):

(kenv): tot pentru proiectul acela e canalul?
(orice_on): ?
(kenv): #???? - pentru chestia cu ajutatul, operatori de pe canale mari din romania, etc.
(kenv): tot pentru asta e?
(orice_on): a
(orice_on): ..
(orice_on): nu...
(orice_on): m`am lasat
(orice_on): pt ca romanii nu inteleg!..

I wrote:Deci... cred eu... inca se mai incearca...

Se pare ca nu.
[img]http://www.undernet.org//forum/images/avatars/gallery/requests/kenv.jpg[/img]

#UserGuide Trainee
kenv@kenv.net

evi|one

Post by evi|one »

Previzibil...
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Dude

Post by Dude »

Bah, suna asa de misto! un canal pentru toti romanii care au nevoie de ajutor...
De ce nu stati TOTI, tot timpul cat sunteti pe net, pe #irc_ajutor de exemplu ? Din cauza ca nu a venit nimeni cu un nume s-a dus totul dreq...
Hai s-o luam de la capat. Intrati toti pe #irc_ajutor ? (acum m-am gandit la nume, NU e canalul meu) Sigur ca intrati.. de ce nu ? Ar fi chiar frumos sa vorbiti cu ownerii canalelor mari si/sau cunoscute de help (sau nu) sa ii trimita pe toti romanii cu probleme acolo... Si sunt MULTI romani cu probleme.
Si sunteti siguri in privinta opilor de pe canalele mari ? Este nevoie de ei ?
De ce ? Ca sa scoata banuri la copii ? hmm...
Dudes & dudettes

kid

Post by kid »

Dude, trezeste-te. S-a renuntat la proiect si ma bucur de asta pentru ca, daca nu de la inceputul sau, undeva in timp TOT se ajungea la tziganii si aberatii caracteristice operatorilor atotputernici ale canalelor romane. Un astfel de proiect, de va fi facut vreodata, ar trebui facut de cineva care knows his/her hello, nu de vreun operator cu fitze de New Yo[r]k.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Canalele mari (cel putin pt. mine) inseamna multi utilizatori din net cafeuri sau din alte diferse locatii veniti pt. "asl pls" care sincer nu au un dram de minte sa nu intre pe o pagina pe care i-o zice unu cand intra pe un canal. Eu unu nu prea vad cu ce ma ajuta pe mine personal daca se strang niste omuleti de buna credinta pe un canal unde sa se discute despre o chestie anume.. Da, niste sfaturi intre ei sunt binevenite oricand, altceva? O lupa anti spam dupa cum s-a mai discutat si in alta parte e practic imposibil. Altii se chinuie de ani buni iar *noi* sa reusim asa peste noapte. Visam cu ochii deschisi..
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

YounGun

Post by YounGun »

caesar wrote:Canalele mari (cel putin pt. mine) inseamna multi utilizatori din net cafeuri sau din alte diferse locatii veniti pt. "asl pls" care sincer nu au un dram de minte sa nu intre pe o pagina pe care i-o zice unu cand intra pe un canal.

Ce legatura are asta cu ce se discuta aici?..exact acesti utilizatori vin sa ceara ajutor.. daca nu ar fi acesti utilizatori nu ar mai exista canalele de ajutor.. nu toti utilizatorii sunt asa de experimentati ca tine.. :o

Sub alt aspect, trebuia sa ne dam seama de la inceput ca acest proiect avea sanse minime de reusita... in primul rand din cauza naturii umane (nu a romanilor, ci a oamenilor in general), dovada spuselor mele sta existenta mai multor canale de ajutor (si nu sunt putine) : managerii nu s-au inteles intre ei.. si asa au decis sa migreze la un alt canal in care sa isi impuna propriile reguli lista de accese..etc

Kenv wrote:I wrote:
Deci... cred eu... inca se mai incearca...
Se pare ca nu.

Normal, un singur user nu poate face nimic singur... Si nici mai multi utilizatori nu ar putea fi reusit... oricum a fost un proiect interesant dar fara nici un fel de aplicabilitate...
[img]http://wiki.castlecops.com/images/f/f6/MVPLogo1w.gif[/img]

Dude

Post by Dude »

Daca nu aveti nimic impotriva, o sa iau pentru mine canalul #irc_ajutor ;)
Cat despre celelalte opinii de mai sus, bine fratzilor, eu vroiam doar sa scoatem *.ro din rahatul in care se afla...
Dudes & dudettes

Unreal

Post by Unreal »

bai deci sincer nu cred ca romanii pot scapa de snobismele respective ptr ca ne lovim defiecare data de acelasi "zid de piatra": in discutiile cu unii opi de pe canalele mari ... gen #constanta ... #bucuresti ... #romania ... etc ... adika odata ajubnsi acolo sus se cred mai buni decat noi ... chestia asta am mai zis-o pe ... forumul de pe underent.ro ... unde bineintele postul a fost sters ... nici o problma ... l-am pus dinnou ... deci credeti-ma acest proiect este imposibil atata timp cant opii de pe canalele noastre sant incuiati la minte ... nu toti ... dar totusi prea multi ...
Just an alien trapped in this ugly body ...

Dude

Post by Dude »

Hai mai bine sa definim mai multe feluri de snobism:
- snobismul helperilor
- snobismul opilor de pe canalele mari
- snobismul hackerilor
- snobismul celor care ii critica pe snobi (da! aici ma includ si pe mine)
si tot asa...
Dudes & dudettes

ditt0

Post by ditt0 »

E simplu sa dai vina pe altcineva. Mai greu e sa vezi unde ai gresit tu si sa intelegi ce poti face ca sa nu mai greseshti altadata. Eu nu ma consider snoaba (dar daca cineva are parerea asta ashtept sa si-o exprime) si , de asemenea, nu ma consider "mai buna" decit ceilalti doar pentru faptul ca incerc sa am grija de anumite canale. Accesul pe un canal inseamna doar mai multe responsabilitati in momentul cind intri pe irc (helping users, watching over the chan etc.), nimic altceva. Si nu cred ca vreo unul din cei implicati in acest proiect pot spune ca nu am inteles sau nu am vrut sa ajut cum pot in proiectul asta. Si sint multi alti operatori de pe "canale mari", cum le-ati numit voi, care au fost gata sa ajute in acest proiect. Sigur ca peste tot sint oameni mai putin intelegatori sau care nu ishi vad lungul nasului. Dar asta nu inseamna ca proiectul vostru "a picat" din cauza noastra. Din pacate o parte din cei ce au initiat acest proiect s-au gindit ca poate asta e o cale de a obtine accese pe anumite canale. Iar daca snobism inseamna a refuza sau a ignora access begging-ul din partea unora din initiatorii acestui proiect, atunci ...let's be snobbish.
Repet, daca ati face acest proiect cu oameni care nu urmaresc doar sa "capete" nishte accese, atzi avea mai multzi sortzi de izbinda. Si, crede-ma, multi operatori au mintea mai "descuiata" decit ti se pare si sint gata sa va ajute in caz ca aveti in minte un proiect serios.

---Dreams are the only reality---

YounGun

Post by YounGun »

Dude wrote:Hai mai bine sa definim mai multe feluri de snobism:
- snobismul helperilor
- snobismul opilor de pe canalele mari
- snobismul hackerilor
- snobismul celor care ii critica pe snobi (da! aici ma includ si pe mine)
si tot asa...

Haide si mai bine sa definim nishte termeni pt ca se pare ca nu le stiti adevaratul sens

snob = Persoana care admira si adopta fara discernamnat si cu orice pret tot ce este la moda

Snobism = atitudine , conduita specifica snobului

Nu e o rusine sa cauti termenii pe care nu ii intelegi in DEX sau in orice alt dictionar.... e o rusine sa-i folosesti termeni care nu stii sa-i folosesti...

Ditt0 wrote: Repet, daca ati face acest proiect cu oameni care nu urmaresc doar sa "capete" nishte accese, atzi avea mai multzi sortzi de izbinda.

Ah, ce simplu pare... Tu chiar crezi ca la un canal de asemenea importanta xista asemenea oameni? Nu cred...
[img]http://wiki.castlecops.com/images/f/f6/MVPLogo1w.gif[/img]