Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
kid

Post by kid »

IRC discusion wrote:[02:09] <`kid> any chances of the maxlogins option to become available again?
[02:09] <xplora> i doubt it
[02:10] <`kid> want me to not include your nickname?
[02:11] <xplora> na, i'll probably have a look a bit later, remind them why it was removed too

Traducere:
[02:09] <`kid> Exista vreo posibilitate ca optiunea maxlogins sa devina din nou disponibila?
[02:09] <xplora> Ma indoiesc.
[02:09] <`kid> Doriti sa nu includ si nickname-ul dvoastra?
[02:11] <xplora> Nu conteaza, probabil o sa verific ceva mai tarziu, aminteste-le de ce a fost scoasa.
----------------
dark wrote:Well, as you can read under the topic "Channel Service Help", the command "maxlogins" won't be inplented anymore.

And for the abuse part, for example:
There's a person who wants to flood a channel... but the channel is +r, so he must be logged in before he'll be able to join the channel. With the command "maxlogins" he can login with 3 different bots on only 1 username.. and if the command isn't there he needs to register multiple username. And i bet the admins can see if an user is registering more then 1 username.

I think that's why the maxlogins command has been removed, for this kind of abuse.

Traducere:
Ei bine, dupa cum ati citit in sectiunea 'Channel Service Help', comanda "maxlogins" nu va mai fi implementata.

Legat de partea abuzului, uite un exemplu:
O persoana vrea sa floodeze un canal... dar canalul este setat ca +r, deci trebuie sa fie logat pentru a putea intra. Prin comanda "maxlogins" el poate loga 3 roboti diferiti pe un singur username... si daca comanda nu ar exista, ar trebui sa inregistreze username-uri multiple. Pariez caadministratorii pot vedea daca o persoana inregistreaza mai mult de un username.

Cred ca de aceea optiunea maxlogins a fosr scoasa, pentru un astfel de abuz.

Getodacul

Post by Getodacul »

Totusi eu propusesem niste imbunatatiri! Vechea comanda intradevar nu face fata realitatii dar cu niste imbunatatiri - pe ici pe colo prin partile fundamentale, ar putea fi reintrodusa. Avand in vedere ca a existat in trecut comanda mi se pare mult mai usor sa imbunatatesti o comanda dezactivata decat sa implementezi o comanda noua!
Eventule imbunatari: limitarea timpului de conectare cu doua logari pe acelasi user(maxim doua) la cateva minute(5,10,20,...) eventual la expirarea timpului dupa un avertisment sau fara, una din conexiuni sa primeasca kill automat(killed(newest user login overruled)) :) . Nu cred ca vreunui flooder i-ar conveni ca la fiecare 5 minute sa primeasca kill la o parte din boti. :) . Si sunt convins ca idei ar mai venii numai sa ciuliti urechile ca ideile apar!
Image
Drive defensively; buy a tank.

kid

Post by kid »

De s-a spus ca nu va mai fi implementata acea comanda, cam presupun ca orice eventuala adjustare sau modificare este eliminata. X nu este logat ca fiind IRCoperator. Propunerea ta de deconectare in caz de o conexiune catre retea esueaza (ceva de genul: Quits: test (~test2@testing.users.undernet.org) (Killed (Connection died)) ar insemna ca X sa trimita un mesaj unui bot special care sa fie logat ca IRCoperator, care sa trimita acea comanda de /kill. Ar insemna ceva consum de energie si resurse relativ inutil.

Traducere dupa Informatiile suplimentare legate de IRCoperatori, document creat de BrightEye wrote:7. Exista vre-un IRCoperator ce-mi va deconecta o conectiune esuata sau devenita nedisponibila ?

Poate. Este relativ greu sa dai un raspuns clar in astfel de situatii. Killing ghosts sau a omora o conexie fantoma, intr-o traducere libera (conexiile fantome sunt nickname-uri ce stau conectate pe IRC dupa ce persoana se deconecteaza/este deconectata: De obicei, acest gen de conexiuni dispar singure in cateva minute, deci folosirea unui /kill n-ar fi necesara. Insa, exista si cazuri cand o conexie fantoma devine incapatânatã. Unii IRCoperatori vor fi mai mult decat incantati sa va ajute, dupa ce au stabilit ca sunteti cu adevarat proprietarul celeilalte conexiuni si nu cereti ca acel /kill sa fie executat pe conexia altcuiva. Diferenta dintre tine si conexia cealalta trebuie sa fie practic nula.

Getodacul

Post by Getodacul »

Mai traieste careva? :lol:
Image

Surf_Dude22

Post by Surf_Dude22 »

Vizitati site-ul http://www.starterupsteve.com/swf/subliminal.html
E tare de tot.
Da' daca faceti infarct sa nu dati vina pe mine!! :devil:
BOO!!!

Getodacul

Post by Getodacul »

Surf_Dude22 eu m-am uitat si noaptea cand era liniste si cu boxele date la volum mediu... Uitati-va oameni buni! Cine nu tresare la site-ul ala e bun de criminal platit! Frumos! Mai ai?
Ce am mai gasit interesant pe site-ul ala:
http://starterupsteve.servepics.com/swf/wireframe.html
Apropo sa mai spun ceva... cand voi vedea asta si pe undernet?
b Erroneous Nickname
-
c Erroneous Nickname
-
d Erroneous Nickname
Salutare!
Image

kid

Post by kid »

Try reading here.

Surf_Dude22

Post by Surf_Dude22 »

Getodacule...nu mai am alte site-uri de-astea.....da indata ce fac rost de niste te anunt
BOO!!!

Getodacul

Post by Getodacul »

Altceva! Am intrat de curand pe quakenet si am constatat ca marea majoritate a nickurilor formate dintr-un caracter sunt logate ca ircopi.. unele erau persoane alte nickuri de genul ala erau boti.... Nu cred ca ar fii greu ca ircopii de pe undernet sa urmeze exemplul celor de pe quakenet .... O idee buna merita folosita!
Salve!
Image

kid

Post by kid »

Exista nickname-uri indisponibile si pe Unet, dupa cum s-a mentionat intr-o sectiune diferita a forum-ului. Acestea sunt E, U, V, W, X, Z.

Getodacul

Post by Getodacul »

Prea putine la numar.... irelevant! Marea majoritate sunt disponibile.... Pt. oricine ! Numai ca daca cumva din nimereala luati un nick de o litera si nu aveti +x s-ar putea sa aveti surprize..... recomand pt cine vrea sa-si incerce firewallul metoda asta! Oricum avand in vedere ca cel putin 20% din floodul de pe undernet e pt a lua un nick sau altul .... Trebuie sa gasiti o solutie! Pt mine cel putin nu are importanta daca solutia e originala sau e preluata din alta retea de chat!
Salutari!
Image

kid

Post by kid »

Poate n-am fost destul de explicit. Propuneri de genul au fost si vor mai fi, unele chiar in acest forum. Concluziile provenite dupa acele propuneri au fost ca restul nickname-urilor formate dintr-un singur caracter vor ramane la libera uzuabilitate a fiecarui user.

Surf_Dude22

Post by Surf_Dude22 »

Ba da mai bagati si voi reply-uri de-astea.......ce dracu....ati facut infarct?
O sa zica lumea ca v-am omorat si cheama politia.......draq....ajung un criminal :bandit:
BOO!!!

Surf_Dude22

Post by Surf_Dude22 »

Aaaa.......am uitat....si mai lasati si voi discutiile astea cu irc, cu undernet.....vorbiti si voi despre altceva......gagici,masini, chestii de-astea .............ce draq!! 8) 8) :bandit:
BOO!!!

Dude

Post by Dude »

Hai sa ne certam din nou. Imi place la nebunie sa simt iesind perii albi!
Dudes & dudettes