Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
visul

Post by visul »

salutare .... sunt de acord cu kid, chiar ar fi o idee sa te uiti putin prin gramatica si vocabularul limbii romane , si sa ne explici exact ce ai vrut sa spui. :classic:
..:V|sU|:..

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Q: Why are you not able to stop the attacks, it looks like you aren't in control of things!

That is because we are _not_ in control of things. A person or group of persons unknown are using Distributed Denial of Service techniques to litterally destroy our network. In doing so they are causing great inconvenience to our hosts as well as to us and our users. By the very nature of DDoS it's almost impossible to trace and impossible to defend against. There is, quite honestly, nothing we can do. If this person or group decide to destroy DALnet, they will do so and we cannot stop them.

Daca i s-a pus lu unu pata, i s-a pus. End of story.. Oricum, Danutz, zic ca are dreptate. *l33t h4x0rr-u* ia un gline pe un bnc, da vine cu altu si tot asa mai departe pina afla pe care Ircop il mananca in fund si dispare cu tot cu server.. Am vazut faza si stiu ca e posibil..

Pt. restu la chestia care am dat eu *citat* => http://www.dal.net/index.php3

Recomand la toata lumea sa isi vada de bagaj si totu o sa fie bine.. nu ca is eu marele ciumeg, imi vad de mersu meu ca si restu. Mult norok si apa la popushoi!
Last edited by caesar on Sun Feb 09, 2003 7:30 am, edited 1 time in total.
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

ditt0

Post by ditt0 »

kid wrote:de ce nu ai intrat direct pe #zt sau #nastrand sa explici problema ?

Kid..nimeni nu te ajuta pe nici un chan de help, nici pe zt , nici pe arlington, nici pe nastrand. Am avut la rindul meu probleme cu ceva timp in urma si un singur ircop s-a bagat sa ma ajute, dar nefiind admin nu a putut da perm ban pe server pe toti botzii. Nu cred ca citeshte cineva mailurile de la abuse@... ; probabil ca vin atit de multe incit fac si ei ce fac eu cu spam e-mails - delete all:) De multe ori ma intreb cind ajuta ircopii userii , in afara de cazurile canalelor opless... Dar e o intrebare retorica:)

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Stii tu.. chestia asta cu *botii* e undeva la fel ca cea cu canalele de warez, p0rn, mp3-uri si alte chestii ilegale.. *Ei* stiu din proprie experienta ca nu e bine sa te bagi la asa ceva decat daca ti s-a urat de viatza si vrei sa te retragi cu tot cu server. A se reaminti kum fu acu (humm 2 ani?) cand au inkis un canal de warez, si cum au stat unele servere pe butuci ca nu aveau ce sa le faca.. La partea cu mailurile la abuse@... dati de pomana.. pun pariu ca nu le citeste nimeni, la cate mailuri vin pe zi.. nici nu ma mir ca le sterg pe toate.. Ba chiar cred ca au un fel de 'filtru' si raman numai alea importante, care or fi alea, habar n-am si drept sa zic nici nu ma intereseaza.. Imi vad ca toata lumea (care are in cap mai mult de un kil de kreier) de bagaj si ma descurc cum se poate.. Iar bati apropouri? :P

HaHa.. Glumeam..

caesar

Post by caesar »

Si un articol, ceva mai veki dar merge uns pe momentul asta: http://www.geocities.com/sucked1979/articol.jpg

Lectura placuta..

tot^

Post by tot^ »

ditt0 wrote:
kid wrote:de ce nu ai intrat direct pe #zt sau #nastrand sa explici problema ?

Kid..nimeni nu te ajuta pe nici un chan de help, nici pe zt , nici pe arlington, nici pe nastrand. Am avut la rindul meu probleme cu ceva timp in urma si un singur ircop s-a bagat sa ma ajute, dar nefiind admin nu a putut da perm ban pe server pe toti botzii. Nu cred ca citeshte cineva mailurile de la abuse@... ; probabil ca vin atit de multe incit fac si ei ce fac eu cu spam e-mails - delete all:) De multe ori ma intreb cind ajuta ircopii userii , in afara de cazurile canalelor opless... Dar e o intrebare retorica:)

Salut Ditt0, am vazut ca te-ai bagat si pe aici bv tie, referitor la ceea ce ai scris ai in mare parte dreptate! Un ircop se baga doar daca il cunosti sau te pune cineva in legatura cu el :) o zi buna tie !

ditt0

Post by ditt0 »

thx tot^ :) O zi buna si tie.
caesar..nu era nici un apropos..dar daca te simti, asta nu mai e problema mea:P
Recitind ceea ce am scris anterior, am ajuns la concluzia ca astea-s lamentari inutile. Poate n-ar fi rau sa se gindeasca Undernet officials sa infiinteze un grup care sa se ocupe exclusiv de Ro users si Ro chans (ircopi care nu se tem de flooduri si alte minuni-in other words ircops with guts:)), avind in vedere ca pe Undernet cei mai multi useri sint din Ro.

---Dreams are the only reality---

caesar

Post by caesar »

Mai 1, tin sa te contrazic la partea cu numaru de useri din .ro pe irc.. nu cred ca suntem pe primu loc, dar oricum ocupam un loc fruntas si la useri da si la prostie. Apoi, am glumit la partea cu apropourile.. daca nu stii de gluma sa zici, sa fiu mai finutz :P

In ceea ce priveste partea cu *echipa* care sa se ocupe de aia din .ro, de canale si de useri cred ca ar trebui sa fie un fel de gardieni sau ceva in genu asta si sa te caute pe strada si sa ti-o dea in oki daca ai facut magarii pe irc, ca dupa cum cred ca ai observat online si cu *sprijinul* autoritatilor, mai ales la noi, nu se rezolva ABSOLUT nimic. Deskide okii si nu mai visa la avioane cu reactie. Chestia ai cu ircopii cu *tupeu* n-ai s-o vezi niciodata. Pt. tine si pt. cei care mai viseaza in continuare la chestii de genu ala: Sculati si nu mai visati aiurea..

Cum am spus si o sa mai repet de e nevoie.. ala cu *tupeu*, ma refer la ircopi/admini, etc, chestii oficiale.. daca fac ceva oficial la un canal mare si mai ales sa fie de *ilegalitati* o sa stea pe *butuci* o vreme.. Crede-ma ca asa e.. Citeste (sau reciteste) ce zic aia de pe Dalnet despre *flood* in serverele lor ca nu au ce face decat sa astepte oficialitatile sa ii prinda pe cei care se simt cu musca pe caciula.. Dar cum nu sunt *ageamii*.. slabe sanse. Oricum, viseaza tu acolo ca visezi frumos.. ma scuzi daca te-am trezit din somnul cel frumos. :)

Speed

Post by Speed »

in mare parte aveti dreptate.. pe majoritatea nu`i mai intereseaza problemele de genu asta .. iar referitor la citirea mailurilor trimise la abuse@ ... cred ca e slaba miscarea si acolo .. in mare parte la toate emailurile @undernet este.. exceptie pana acum face userguide@ ... unde nu a fost zi cand sa se trimita email si sa nu se primeasca raspuns..
Deci acum sunt mai multe canale de operi .. printre care si #operhelp .. mai nou .. de ceva saptamani mai exact .. daca sti sa vorbesti si nu ai nimic de ascuns ... poti rezolva problema, sper ca se intelege foarte bine ce vreau sa zic..
daca e nevoie de explicatii la chestia asta o sa dau .. pana atunci .. multa bafta si aveti grija de voi :)
If a man hasn't found something that he would die for it, than he isn't fit to live!

TopCat

Post by TopCat »

Speed wrote:in mare parte aveti dreptate.. pe majoritatea nu`i mai intereseaza problemele de genu asta .. iar referitor la citirea mailurilor trimise la abuse@ ... cred ca e slaba miscarea si acolo .. in mare parte la toate emailurile @undernet este.. exceptie pana acum face userguide@ ... unde nu a fost zi cand sa se trimita email si sa nu se primeasca raspuns..
Deci acum sunt mai multe canale de operi .. printre care si #operhelp .. mai nou .. de ceva saptamani mai exact .. daca sti sa vorbesti si nu ai nimic de ascuns ... poti rezolva problema, sper ca se intelege foarte bine ce vreau sa zic..
daca e nevoie de explicatii la chestia asta o sa dau .. pana atunci .. multa bafta si aveti grija de voi :)

de raspuns... se raspunde la toate... de exemplu un mail trimis de un roman ( Qrage ) a primit raspuns in mai putin de 3 ore... si s-a rezolvat si problema... doar sa nu uitam ca si ei sunt oameni si la fel ca noi poate se uita prin mail dupa ce isi beau cafelutza sau dupa ce termina programul de munca... sau cine stie cand ;) asa ca ... trebuie sa va inarmati cu rabdare :devil:
Regards,
tc

kid

Post by kid »

Speed wrote:in mare parte aveti dreptate.. pe majoritatea nu`i mai intereseaza problemele de genu asta .. iar referitor la citirea mailurilor trimise la abuse@ ... cred ca e slaba miscarea si acolo .. in mare parte la toate emailurile @undernet este.. exceptie pana acum face userguide@ ... unde nu a fost zi cand sa se trimita email si sa nu se primeasca raspuns..

Dar formuralele trimise la X@undernet.org? nu se raspund la ele? dar cele la cservice-abuse@undernet.org? nici la acela nu se raspund?
Mi se pare absurd ca sa fie primit un raspuns in 1 zi la o problema ce trebuie analizata amanuntit.

caesar

Post by caesar »

Mai am o propunere.. de ce nu taiem de tot internetul in Romania si ne apucam cu totii de agricultura? Nu cred ca s-ar supara nimeni daca ar fi prea mult trafic de cartofi si gogosari pe strazi.. sau si aici stam prost cu latimea de banda? :lol:

ovediu

Post by ovediu »

hello...
agricultura? si la aia stam prost! vrei sa luam g-line si la cultura de cartofi?!? ne expulzeaza astia din UE :D :D
in legatura cu botii de flood, am avut si eu "probleme" cu niste tipi de pe #manele (acu`i torn :D ). au intrat pe canalul nostru linistit, si au inceput sa floodeze ca dracu... de raportat, cui sa raportez?? ma asculta cineva? nu cred
anyway, i`m having a great chat on Undernet
regards and have a nice day

caesar

Post by caesar »

Mai stii? poate facem o treaba mai buna cu agricultura decat cu Internetul.. sa vad eu cu ce o sa mai de astia flood, cu cartofi cu varza? :)

Privitor la *flood*-ul cu boti, mare lucru nu se poate rezolva, 1 zi gline, atat.. Foarte rar am auzit/vazut sa se fi luat mai mult. Se ia mai mult daca dai cu flood in servere si etc.. ceva in genu asta oricum. De raportat? Te vezi pe vremea lui Ceashca? Huaaa securishtii ;)

Getodacul

Post by Getodacul »

Ma las-o dracu de treaba mi-au dat astia la G-line-uri de m-am saturat... Pe drept aveam peste 100 de boti dar m-am lasat si astia tot continua sa imi dea g-line cand ma prind... Acum cica au lasat-o mai moale dar nu mai am nici macar un user... Toc ce fac primeste suspend de la un de la un Cservice Aministrator(bot pun pariu) Ce vor astia sa ma las de undernet? E ori mor cu ei de gat ori ma lasa... Si daca vreun ircop roman(daca avem din aia si noi) citeste asta sa imi lase dracu 1 user ca fac 3 usere pe zi atat de repede primesc suspend la ele!
Nu sunt eu beleaua de om uitati-va la altii....
Hai ca va las ca altfel scriu romanul: Undernet Adventure!