Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
Getodacul

Post by Getodacul »

mwx te-ai facut avocatul la Microsoft? Sau tinzi catre asta? Cat timp eu nu scot bani direct de pe urma soft-ului nu o sa-mi treaca prin cap sa platesc licenta! Si oricum chiar daca scot cat timp nu sunt persoana juridica nu o sa platesc nici un leu pe soft! Pai ce dracu! De ce sa dau sute de euro pe licente cand cu banii aia imi pot lua niste componente mai performante la calculator !?!? Sa vad si eu cand oare de vor reunii toate firmele care comercializeaza calculatoare si componente din Romania si vor stabili sa mareasca preturile pentru a cumpara cu bani rezultati licente la soft! Cat despre intrarea in legalitate as vrea sa-l vad pe procurorul care elibereaza mandate de perchezitie ca sa se verifice legalitatea softului pe calculatorul unei persoane fizice!
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

heineken

Post by heineken »

YounGun wrote:Tot ce folosesc folosesc cu licenta. In primul rand din considerente legale... calculatorul meu fiind cumparat pe firma... si in al doilea rand pt ca numai putem incuraja industria IT... Preturile mi se par intradevar exagerate... insa prefer sa platesc decat sa fiu in neregula ...

Crezi ca microsoft sta in bani de licentzele pe care le-ar vinde in romania?? Asta ca sa nu mai amintim ca Bill Gates e cel mai bogat om din lume ( Bill Gates aka Microsoft CEO ).
Shi da ai dreptate cand ai software licentziat pe firma, dar pt uz particular eu nu ma obosesc, deshi probabil am un status financiar considerabil mai bun decat multzi de pe aici, nu vreau sami cumpar licentze doar pt dragul de a avea, apropo sa nu uit singurul soft pe care l-am cumparat a fost GeCAD Rav Antivirus ( detzinut tot de microsoft momentan ).

heineken

Post by heineken »

"If you don't like something, change it. If you can't change it, change the way you think about it !!!"

Asta vizavi de poza aia cu tancul??? Sau?? Nu intzeleg?? Va trebui sa ma scuzi sunt mai incet eu asha.

:D

evi|one

Post by evi|one »

Bill Gates nu e CEO Microsoft.
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Getodacul

Post by Getodacul »

:) heineken bateam apropo daca nu iti place ceva(directia tancului ala de exemplu) incearca sa o schimbi.Si daca nu poti schimba directia tancului ala incearca sa te gandesti cum ar fii sa fii sub el facut bucatele! Si sigur nu vei mai incerca sa schimbi nimic! :lol:

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Si nici cel mai bogat.. e printre primele locuri oricum, dar PRIMUL nu-i, iti spun sigur. E un seic arab sau ceva in genul asta pe primul loc, asta daca nu cumva s-a mai modificat ceva.
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

mwx

Post by mwx »

Getodacul wrote:mwx te-ai facut avocatul la Microsoft? Sau tinzi catre asta? Cat timp eu nu scot bani direct de pe urma soft-ului nu o sa-mi treaca prin cap sa platesc licenta! Si oricum chiar daca scot cat timp nu sunt persoana juridica nu o sa platesc nici un leu pe soft

Pai Getodacule, daca erai mai atent observai ca era vorba doar de o PARERE si nu de o chestie legala intre mine si Microsoft..cat despre tine si pirateria nici nu ma gandeam sa te sensibilizeze parerea mea..ca de fapt tu esti ROMAN din Romania si e logic sa gandesti asa, nu esti singurul oricum stai linistit.Dar eu nu m-am referit la cei care utilizeaza programe fara licentza..ci la cei care le comercializeaza..cica scozteti bani..pacate amarate..e cred cel mai josnic mod de a face bani, mai josnic decat a fura: sa comercializezi lucruri furate.Daca vrei sa scoti bani, incearca tu sa creezi si sa faci ceva folositor..nu sa scoti bani de pe urma altora.
Regards, Lomax.

mwx

Post by mwx »

heineken wrote:*** Tovarashu` pirateria nu mai este demult o solutzie extrema, e doar o comoditate mai mult, asta asha pt cultura ta generala. O zii buna. ***

Esti un exemplu insutzi tu ca persoana de nepasare...pai poate pentru tine este o comoditate pentru ca nu te afecteaza si nu iti pasa..insa daca tu ai crea un lucru si altii ti l-ar fura si si l-ar folosi fara sa plateasca..nu cred ca te-ar deranja..dar ca sa il vanda in locul tau si sa iti ia si banii tai nu cred ca ai gandi la fel... tovarashe.
Regards, Lomax.

mwx

Post by mwx »

heineken wrote:Crezi ca microsoft sta in bani de licentzele pe care le-ar vinde in romania?? Asta ca sa nu mai amintim ca Bill Gates e cel mai bogat om din lume ( Bill Gates aka Microsoft CEO ).
Shi da ai dreptate cand ai software licentziat pe firma, dar pt uz particular eu nu ma obosesc, deshi probabil am un status financiar considerabil mai bun decat multzi de pe aici, nu vreau sami cumpar licentze doar pt dragul de a avea, apropo sa nu uit singurul soft pe care l-am cumparat a fost GeCAD Rav Antivirus ( detzinut tot de microsoft momentan ).

Mircosoft e o companie pe actiuni..sunt oameni care baga bani in aceatsa companie; ca averea lui Bill Gates depaseste orice sperantza a unui roman este cu totul altceva..iar prejudiciile nu i se aduc lui Bill Gates personal si mai multor oameni care lucreaza direct/indirect cu Microsoft/colaboratori Microsoft..anyway..gandirea de a nu face nimic si de a fura de la altu sau de a te folosi de ceva fara sa platesti/the sky is blue, the wather is wet..who gives a hello..
Regards, Lomax.

Getodacul

Post by Getodacul »

Deja mi-au dat lacrimile! :lol: Am ajuns sa-i plangem de mila pe aia de la Microsoft pentru ca exista romani care vand softul Microsoft piratat! mwx problema romanilor nu e nicidecum pirateria muzicala sau software sau de orice fel! Ci mentalitatea! Si firmele de software au facut prostia sa ceara aceeasi bani in romania ca si in strainatate! Daca gandeau un pic mai mult calculau asa: Cat e 300$(o licenta de XP) in USA raportat la salariu mediu? 10% sa spunem! Apoi calculau si aici 10% si le dadea cat ar trebui sa ceara in romania pe licenta de XP! Adica in jur de 500.000 lei cred eu! Dar asa cu 9.000.000 de lei o licenta nu prea au sanse!

heineken

Post by heineken »

caesar wrote:Si nici cel mai bogat.. e printre primele locuri oricum, dar PRIMUL nu-i, iti spun sigur. E un seic arab sau ceva in genul asta pe primul loc, asta daca nu cumva s-a mai modificat ceva.

S-a modificat.

heineken

Post by heineken »

mwx wrote:
heineken wrote:Crezi ca microsoft sta in bani de licentzele pe care le-ar vinde in romania?? Asta ca sa nu mai amintim ca Bill Gates e cel mai bogat om din lume ( Bill Gates aka Microsoft CEO ).

Mircosoft e o companie pe actiuni..sunt oameni care baga bani in aceatsa companie; ca averea lui Bill Gates depaseste orice sperantza a unui roman este cu totul altceva..iar prejudiciile nu i se aduc lui Bill Gates personal si mai multor oameni care lucreaza direct/indirect cu Microsoft/colaboratori Microsoft..anyway..gandirea de a nu face nimic si de a fura de la altu sau de a te folosi de ceva fara sa platesti/the sky is blue, the wather is wet..who gives a hello..

Sunt curios da tu te ghidezi dupa principile pe care le slavesti atata.
Parerea mea, NU.

heineken

Post by heineken »

evi|one wrote:Bill Gates nu e CEO Microsoft.

My bad. Dar eu credeam ca e.
http://www.microsoft.com/careers/mslife/meetpeople/

heineken

Post by heineken »

mwx wrote:
heineken wrote:*** Tovarashu` pirateria nu mai este demult o solutzie extrema, e doar o comoditate mai mult, asta asha pt cultura ta generala. O zii buna. ***

Esti un exemplu insutzi tu ca persoana de nepasare...pai poate pentru tine este o comoditate pentru ca nu te afecteaza si nu iti pasa..insa daca tu ai crea un lucru si altii ti l-ar fura si si l-ar folosi fara sa plateasca..nu cred ca te-ar deranja..dar ca sa il vanda in locul tau si sa iti ia si banii tai nu cred ca ai gandi la fel... tovarashe.

Ignorace is a bliss. Shi apropo, sunt legile copyright-ului, mai departe nu ma prea intereseaza daca nu sunt puse in aplicare, nu sunt angajat sau voluntar intr-un program de genu`.

rebel

Post by rebel »

heineken, esti inconfundabil, Panzere =)
Rebellion to tyrants is obedience to God.