Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
Getodacul

Post by Getodacul »

evi|one mersi de sfaturi dar pana la urma tot in stilul meu fac.. :) De exemplu puteam sa pun pe C: Deep Freeze... dar mai bine asa.... sa simt macar efectele neglizentei! Am avut prea mare incredere in antivirusi! :)
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Eventual un Norton Ghost + un antivirus cu ultimile semnaturi la zi + sa casti ochii bine cand copii ceva de la persoane care nu iti inspira incredere sau de pe net.. a si ai grija si ce pagini vizitezi.. :)
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

Getodacul

Post by Getodacul »

Caesar in anul asta am tras deja 6 gb de kituri de diverse programe si programele... Si ca orice roman caut pe net crackurile. Si pe site-urile alea sunt zeci de gb de virusi! :) 90% din virusii care au fost pe calculatorul meu de acolo provin! :) Tu de ce crezi ca am 2 antivirusi activi non-stop? Norton Antivirus 2004 si AVG Anti-Virus System + Sygate Firewall + Trojan remover . Si cu toate astea uite ca am patit-o! Daca nici eu nu tin update-uri la zi..... ca uneori updatez ambii antivirus de 2 ori pe zi! De la alte persoane nu fac downloaduri... numai de pe site-uri! Nu programele in sine sunt problema mea alea aproape niciodata nu sunt virusate ca stiu de unde sa le iau! Crack-urile sunt problema!
Ma descurc eu in continuare!
salut!

YounGun

Post by YounGun »

Incearca sa cumperi programele.. vezi POATE nu o sa iti mai apara virusi pe calculator...
[img]http://wiki.castlecops.com/images/f/f6/MVPLogo1w.gif[/img]

Getodacul

Post by Getodacul »

YounGun hai ma ce dracu! Cand o sa am 3000$ pe luna iti promit ca imi iau licente la tot! Pana atunci crack-uri la greu! In Romania nu se poate altfel! Daca imi arati tu un singur program cu licenta care nu e gratuit la mine in calculator eu iti dau calculatorul! :) Eu am un venit cam de 300 de euro pe luna! Un calcul simplu si ajungi la concluzia ca in ritmul in care iau eu de pe net programele s-ar duce banii intr-o saptamana! Si eu trebuie sa mananc, sa ma imbrac, sa ma distrez! Deci nu am bani de licente! :lol:
O zi buna!

ditt0

Post by ditt0 »

Ma intreb care dintre noi nu are macar "a bit of warez" in computerul sau:)

---Dreams are the only reality---

Getodacul

Post by Getodacul »

Putin? Reformulez! Care din noi oare mai are vreo farama de soft legal? :lol:

evi|one

Post by evi|one »

Eu am Windows XP Professional (a costat $300), si in rest, aplicatiile pe care le folosesc sunt cam free (sau macar shareware).
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Getodacul

Post by Getodacul »

Pe mine XP Professional m-a costat 15.000 lei(adica blank-ul) :) E si aia un fel de licenta nu? :lol:

mwx

Post by mwx »

Oricum pretul pentru o licenta pentru un sistem de operare ca de exemplu Windows(nu cred ca mai conteaza asa mult versiunea) e prea exagerata pentru viatza din Romania.Asa cum spunea si evilone o licentza costa 300 de $ ptr windows XP,...pai unii dau 300 de $ pe calculator..:)..sa nu zic de cei care il mai iau si in rate...nu toti au posibilitati pentru a cumpara o asemenea licentza si din aceasta cauza recurg la tot felul de solutii extreme ca pirateria spre exemplu.
Regards, Lomax.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Acum vreo 2 ani (daca nu si mai bine) un amic a fost nevoit sa isi cumpere licenta pentru Autocad 14 pentru ca avea o firma de proiectare importanta si nu putea lucra mai ales la firma folosing programe fara licenta. A avut noroc si a prins un fel de reducere de preturi sau ceva in genul asta de la cei de la Autodesk si a mai prins nu stiu cum si inca un bonus ceva care facea produsul pe care voia sa il achizitioneze ceva mai ieftin decat era de obicei.. suma pe care a trebuit sa o dea pt. o licenta atunci a fost de in jur de vreo 50 milioane.. cand una normala costa vreo 150 si mai bine. Acuma, sa imi spuna mie cine are atatia bani sa isi permita sa dea 100 milioane doar pentru un program? Atunci cand nivelul nostru de a trai se ridica la nivelul celor din afara cred ca marea majoritate tot la programe fara licenta vor apela, acasa si chiar si la servici.. mai pe shest, pe burta. Eu unul sa am un salar mediu pe economie ca in state de exemplu mi-ash cumpara toate prograleme de care as avea nevoie, dar cum nu sunt.. asta e, recunosc, nu sunt usa de biserica. Pentru uz personal am impresia ca nu e nici o problema, doar atunci cand scoti bani din acel program fara licenta sau cand apartine unei firme calculatorul respectiv se pot lua de tine si sa iti dea amenzi usturatoare pentru nerespectarea drepturilor de autor, dar cum la noi nu prea exista (sau exista dar nu prea le baga nimeni in seama, cunoscatorii stiu la ce ma refer). Oricum, cei care produc soft nu se axeaza pe cei din romania sa le cumpere programele ci pe cei din afara, care au bani si isi permit sa achizitioneze un program in valoare de 100$ sa zicem. Pentru noi, un om simplu 100$ inseamna totusi (sa o dam rotunda suma) 4 milioane de lei. Cu banii astia un singur om ar trai cat de cat 2 luni. In fine.. A, o chestie ce vreau sa propun pentru o discutie, ce parere aveti de "leul greu"? Daca stau si ma gandesc, mare lucru nu o sa iasa, doar asa ca imagine ca tot la fel vor fi lucrurile, din ce in ce mai scumpe iar traiul din ce in ce mai jalnic.
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

YounGun

Post by YounGun »

Tot ce folosesc folosesc cu licenta. In primul rand din considerente legale... calculatorul meu fiind cumparat pe firma... si in al doilea rand pt ca numai putem incuraja industria IT... Preturile mi se par intradevar exagerate... insa prefer sa platesc decat sa fiu in neregula ...
Mwx wrote: Oricum pretul pentru o licenta pentru un sistem de operare ca de exemplu Windows(nu cred ca mai conteaza asa mult versiunea) e prea exagerata pentru viatza din Romania.Asa cum spunea si evilone o licentza costa 300 de $ ptr windows XP
Diferenta este FOARTE mare... dintre Professional si Corporate.. de ex.. nu as putea sa iti dau niste nr pt ca depinde de nr de pc-uri pt care cumperi licenta/(ele)..diferenta de care vorbesc este evident de ordin financiar...:)

Getodacule.. Nu te condamn.. nue meseria mea asta .. nu lucrez la BSA.. desi mi-a trecut prin cap.. :P
[img]http://wiki.castlecops.com/images/f/f6/MVPLogo1w.gif[/img]

mwx

Post by mwx »

Cred ca o solutie..ar fi totusi cresterea preturilor la pc-uri cu sa zic..estimativ 80$ si atunci sa se ofere si soft-ul cu licentza..poate ca astfel s-ar mai reduce din rata pirateriei la aceste sisteme de operare..repet..POATE..in Romania..orice e posibil..de cele mai multe ori ..in sens negativ.
Regards, Lomax.

heineken

Post by heineken »

evi|one wrote:Eu am Windows XP Professional (a costat $300), si in rest, aplicatiile pe care le folosesc sunt cam free (sau macar shareware).
*** Shi te simtzi mai bun ca ai dat 300 de coco pe Win XP pro?! Sau?! Uite eu nu am dat 300 de coco pe el shi il am cu toate up-date-urile, shi pt asta nu ma plang, tot ce mia trebuit a fost o keye pe care am "imprumutato" de la o firma. ***

heineken

Post by heineken »

mwx wrote:Oricum pretul pentru o licenta pentru un sistem de operare ca de exemplu Windows(nu cred ca mai conteaza asa mult versiunea) e prea exagerata pentru viatza din Romania.Asa cum spunea si evilone o licentza costa 300 de $ ptr windows XP,...pai unii dau 300 de $ pe calculator..:)..sa nu zic de cei care il mai iau si in rate...nu toti au posibilitati pentru a cumpara o asemenea licentza si din aceasta cauza recurg la tot felul de solutii extreme ca pirateria spre exemplu.
*** Tovarashu` pirateria nu mai este demult o solutzie extrema, e doar o comoditate mai mult, asta asha pt cultura ta generala. O zii buna. ***