Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
kid

Post by kid »

257 de miliarde pentru referendum
Guvernul a alocat, ieri, de la buget, 257 de miliarde lei pentru referendumul privind modificarea Constitutiei, care va avea loc pe 19 octombrie. Guvernul a aprobat si infiintarea Comisiei Tehnice Centrale pentru referendum, condusa de reprezentantul Ministerului Administratiei si Internelor (MAI), care va fi si seful comisiei. Premierul Adrian Nastase va decide componenta acestei comisii, din care fac parte, pe linga reprezentantii ministerelor, si cei ai Agentiei pentru Strategii Guvernamentale (condusa de Vasile Dancu), ai Agentiei Nationale a Rezervelor Statului, TVR, Rompres si cei ai Radiodifuziunii.
Desemnarea firmelor care se vor ocupa de tiparirea buletinelor de vot se va face prin licitatie electronica, a spus Despina Neagoe, purtatorul de cuvint al guvernului. (Gabriela Palade)

Ce se schimba
• Singura schimbare importanta este prelungirea mandatului presedintelui statului de la 4 ani la 5 ani.
• Proprietatea privata va fi garantata prin noua Constitutie, si nu doar ocrotita.
• Mandatul de arestare preventiva va putea fi eliberat doar de un judecator, si nu de procuror.
• Cetatenii din statele UE vor putea cumpara pamint in Romania. Cetatenii straini vor putea dobindi dreptul de proprietate asupra terenurilor in conditiile rezultate din aderarea Romaniei la UE.
• Cetatenii UE vor avea dreptul de a alege si de a fi alesi si vor putea ocupa functii in administratia locala.
• Minoritatile se vor putea exprima in limba materna in fata instantelor.
• Constitutia nu va mai stipula caracterul obligatoriu al serviciului militar. Totusi, aceasta chestiune va fi reglementata printr-o lege organica, ceea ce va permite efecturarea de recrutari.

Ce nu se schimba
• Problema migratiei politice nu a fost rezolvata.
• Deputatii si senatorii vor fi in continuare protejati de imunitatea parlamentara. Alesii nu vor putea, nici pe viitor, sa fie perchezitionati, retinuti si arestati fara incuviintarea colegilor din parlament. Singura imbunatatire fata de actuala Constitutie este reprezentata de posibilitatea urmaririi si trimiterii in judecata penala pentru savirsirea unor infractiuni, fara ridicarea in prealabil a imunitatii parlamentare.
• Numarul mare de parlamentari ramine neatins.
• Nici puterea executivului de a emite ordonante de urgenta pe banda rulanta nu a fost limitata. Guvernul poate adopta “in situatii extraordinare” ordonante de urgenta. Cum aceasta sintagma nu este explicata, se mentine riscul abuzului de ordonante.
• Modalitatea de dizolvare a parlamentului ramine ca in actuala Constitutie, care prevede proceduri complicate de rezolvare a unei crize guvernamentale.
-
[Comentarii]
• Nu, nu am facut armata, nu am citit Noua Constitutie si nici nu am habar de cea veche.
-
• caesar, nu poti impune o anumite ideologie nimanui si nici nu poti forta pe nimeni sa voteze dupa bunul tau plac, in orice situatie.
-
mwx wrote:Oricum parerea mea ca aceasta constitutie are anumite parti bune si poate si parti rele,dar ceva trebuie sa se rupa de undeva candva si daca nu beneficiem noi, nu inseamna ca nu va beneficia nimeni,poate ca vor avea parte de o viatza mai buna urmatoarele generatii,desi cand ma gandesc la ele nu prea cred:)..si kiar asa e..de ce dreq discutam noi despre constituie, cand oricum nu avem o asa putere de decizie sa skimbam ceva..
Nu avem nici o putere sa schimbam ceva? De ce crezi ca aceasta Constitutie SE VOTEAZA DE CATRE POPOR? Sa vada mai marii statului daca stim sa lipim o stampila? Constitutia are parti rele si parti bune? Daca ti le-as cere sa le enumeri pe acestea, ai face-o?
-
Speed wrote:Ce discutii interesante si dezbateri de ultima ora.. io unu zic din start la dreaq cu noua constitutie nu dau 2 bani pe ea, oricum tara e terminata .. deci ce mai conteaza .. nu o sa se schimbe prea mult oricum .. tot astia din guvern au de castigat nu voi pasaricilor ..

Da .. astia cu voturile.. aveti mah macar 18 ani mah de va aruncati asa rau in "subiectu" asta asa aprins?

Hai ca v`am lasat, am treaba copii.. bafta :devil:
Cu toata stima si respectul, domnule 'care are ceva misto scris deasupra pozei si mai misto', va spun cu toata sinceritatea posibila ca alt comentariu mai imbecil ca cel depus de dvoastra anterior nici ca se putea oferi vreodata. Sincer a fi, am bufnit in ras dupa ce am analizat atent intregul subiect al acestei discutii si comentariul senil al dvoastra. Pai daca dvoastra, seful campiilor si domnul mosiilor pe aici ganditi ca un retardat, cum va asteptati ca nivelul de trai din tara sa o ia pe cai favorabile? Nu dai 2 bani pe Noua Constitutie? Stii ceva patroane? Nu consideri ca este pus in joc si viitorul copiilor si nepotilor tai aici? Sau poate la asta nu te-ai gandit? Tu ti-ar dori ca un plod de-al tau sa aiba aceeasi parere imbecila despre acest subiect? Deschide ochii, bade. Viitorul depinde de TINE.

miaou

Post by miaou »

Un singur comentariu, ca nu imi place sa ma amestec in ciorba voastra: Cine pleaca ultimu' stinge lumina!

miaou

P.S. Din pacate, am peste 18 ani...
Each of us represents a star in heaven. Sometimes we shine with the rest, sometimes we twinkle alone and sometimes, when we least expect it, we make someone's dreams come true!

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Imi pare rau daca am lasat impresia ca vreau sa impun o anumita idologie, departe de mine gandul asta. Voiam doar sa deschida ochii si sa se gandeasca de 2 ori inante sa voteze. Cred ca nici unul dintre noi nu e retardat si acorda o semnatura pe o foaie goala, necompletata. Parerea mea e ca unii privesc lucrurile in trecut si nu in viitor. Pacat, nu numai viitorul lor e in joc, e si al urmasilor lor. Cine stie cand se mai schimba constitutia, pana atunci or sa traiasca cu totii in aceiasi tara de - scuzatti de expresie - cacat. Nu vad cu ce motiv sa mai dati vina pe aia ca fac ce vor ei, din moment ce voi le-ati dat mana libera. Nu e prost cel ce cere, ci cel ce da. Deci am mai luat un rand de m.UE, ca in UE nu intram, decat cu picioarele inainte si cu bocitoare la cap. :D
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

kid

Post by kid »

Cred eu ca aberat-am subiectul destul. Ce-o fi, o fi si speram sa fie de bine. Sa revenim totusi la lucrurile noastre serioase legate de IRC.

mwx

Post by mwx »

kid iti spun una singura: Garantarea spatiului privat este o problema<parerea mea> - in contextul Romaniei - spun asta pentru ca in majoritatea tarilor din UE este mai bine conturat(coruptzia este putzin mai mica).Deci ei incearca sa garanteze acum ceea ce s-a furat de 10 ani..case nationalizate,pamanturi luate cu japca, terenuri instrainate...etc.si oricum strainii aveau si inainte dreptul de a cumpara pamant in Romania dar numai dupa o anumita perioada de catziva ani, sau cel putzin eu asa stiu despre acest lucru, daca ma insel imi cer scuze anticipat.Si in plus armata aceasta ..Caesar..de ce sunt eu obligat sa o fac?..sa-si angajeze oameni..sa-i plateasca si..viola`....poate sunt oameni care agreeaza, insa pentru altii este o PIERDERE MARE de timp, e normal sa`mi doresc sa nu o fac si sa votez constitutia pentru acest lucru si nu numai.

kid

Post by kid »

mwx wrote:kid iti spun una singura: Garantarea spatiului privat este o problema<parerea mea> - in contextul Romaniei - spun asta pentru ca in majoritatea tarilor din UE este mai bine conturat(coruptzia este putzin mai mica).Deci ei incearca sa garanteze acum ceea ce s-a furat de 10 ani..case nationalizate,pamanturi luate cu japca, terenuri instrainate...etc.si oricum strainii aveau si inainte dreptul de a cumpara pamant in Romania dar numai dupa o anumita perioada de catziva ani, sau cel putzin eu asa stiu despre acest lucru, daca ma insel imi cer scuze anticipat.Si in plus armata aceasta ..Caesar..de ce sunt eu obligat sa o fac?..sa-si angajeze oameni..sa-i plateasca si..viola`....poate sunt oameni care agreeaza, insa pentru altii este o PIERDERE MARE de timp, e normal sa`mi doresc sa nu o fac si sa votez constitutia pentru acest lucru si nu numai.
Scopul comentariului meu era ca nu este nevoie de astfel de discutii aici. Nu te-am contrazis in nimic, nici nu te-am aprobat.

kenv

Post by kenv »

"Mircu` si maneaua"
undernet.ro wrote:Desi multi dintre voi (si noi de altfel) uram manelele, atentia ne-a fost atrasa de o anumita melodie a lui Adrian Copilul Minune. Aceasta poate fi descarcata de [url=http://www.undernet.ro/Adrian_Copilul_Minune_-_Ti-as_Da_Viata_Mea.mp3]aici[/url]. Va rugam sa ascultati cu foarte mare atentie DEDICATIA de la INCEPUT si sa radeti la discretie (restu melodiei e neinteresanta - in linia obisnuita de manele de prost gust).
[img]http://www.undernet.org//forum/images/avatars/gallery/requests/kenv.jpg[/img]

#UserGuide Trainee
kenv@kenv.net

kid

Post by kid »

Deja devenit-a veche acea melodie, nu-mi permit sa fac comentarii asupra sa, desi sunt destule persoane importante pe #constanta ce-ar trebui sa ia masuri privind acea melodie si facerea ei publica pe pagina lor.

Getodacul

Post by Getodacul »

Am o intrebare! Cat de legal e ca proxyscan.undernet.org sa ma scaneze? Nu de alta dar mi sa intamplat sa scanez si eu acum cativa ani niste servere undernet sa vad ceva si mi-a trimis providerul 2 faxuri! Pana la urma poate au dreptate altfel nu au cum sa-si dea seama de proxyuri dar totusi... din cate stiu eu in unele tari scanatul e ilegal ca de obicei dupa aia urmeaza tentativele de hacking...
Oricum mi se pare anormal sa fiu scanat in 2 zile de 3 ori! ...Logurile din firewallul meu sunt dovada!
O zi buna in continuare!

kid

Post by kid »

http://www.undernet.org/proxyscan.php wrote:If you do not desire this type of check to occur, then simply block access to the UnderNet network servers.
Connection to and use of the Undernet.org IRC Network is conditional upon acceptance of any and all applicable policies of the individual servers that make up the Undernet as well as acceptance of the Undernet.org Acceptable Use Policy and its Indemnify and Hold Harmless clause.
*winks*

Getodacul

Post by Getodacul »

Aha deci cu alte cuvinte... din moment ce utilizez undernetul trebuie sa suport sa fiu scanat! frumos! deci... e cum as intra la wc... vrei sa te usurezi suporti mirosurile.... Nu mersi, am deodorant!(firewall)!

kid

Post by kid »

Nu te certa cu mine, nu faceam nimic altceva decat sa-ti comunic ce si cum.

evi|one

Post by evi|one »

E cat se poate de legal. Daca nu-ti convine, nu intri pe undernet. It's as easy as that. E ca si cum ai intreba: ce drept au cei de la aeroport sa verifice daca am arme la mine. Daca nu-ti convine sa fii controlat mergi in SUA pe jos :P
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Getodacul

Post by Getodacul »

Salut!
Kid imi pare rau daca am parut certaret, nu vreau sa ma cert.. Intrebam doar intr-un stil personal. Deci scuze kid!
Evilone hai sa te contrazic... Totusi prin aeroporturile americane se mai trece cu arme.... deci unii scapa de control...:) la fel si pe undernet... ai un firewall bun lasi proxyscan.undernet.org cu buza umflata sa astepte raspuns la scan.... Totusi nu asta vroiam eu sa scot in evidenta... ideea era ca de ce sa fiu scanat asa des? O data si bine nu ajunge? Si pentru cei care nu au firewall cine le garanteaza ca rezultatele scanatului o sa ramana confidentiale? Ca pot fii folosite rezultatele alea... in sens bun sau rau... Si pana la urma nu te mai obosii sa gasesti o explicatie cu cine garanteaza ca nu exista explicatia aia.. :)
Si uite asa se tranforma o intrebare intr-un comentariu! :lol:
Va urez o zi buna! :bandit:

Getodacul

Post by Getodacul »

Salutare!
Alta problema.... cine stie cum scap de un noreg al unui canal? Nu de alta dar am scris cam multe mailuri la undernet... de fapt am scris un mail dar la bcc am pus toate mailurile de la undernet pe care le-am gasit.... poate poate imi va citii cineva mailul....
Alta solutie in afara de sa-mi fac pila un ircop sau sa scriu mailuri peste mailuri nu exista?
Cine stie astept idei!
Multumesc anticipat!
salve!