Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Kid nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic, iar in ceea ce priveste partidu sus mentionat, afla de la mine ca nu fac parte din nici unul. Toti is niste magari si sincer nu merita timpul meu liber. Nu ma refeream strict la ceea ce ai inteles tu, dar ce mai conteaza? Ti-ai expus parerea si ti-o respect, fiecare are dreptul la propria opinie. Sa trecem mai departe, mai bine zis sa schimbam capitolul..

Sincer sa fiu am o parere cam slaba despre unii straini.. am avut - ocazia sau neplacerea? - de a sta de vorba cu cineva care habar n-avea de geografia pamantului.. n-auzise de nici un munte de nici un nimic, complet la furat.. Cand zici Romania esti asociat niste chestii care iti fac paru maciuca.. Contele Dracula de exemplu.. Aia pun pariu ca cred ca noi inca suntem in perioada de piatra si ne tragem in tzeapa - pe cum faceau ai nostri urmasi.. comica faza nu gluma. Apoi ce sa mai zic, limbi straine? ce-i aia? cu ce se mananca.. Am vazut francezi care inafara de franceza nu stiau nimic.. la furat complet, chiar si limba lor natala o stalceau si o barbarizau de mama focului.. A fost o colega in Franta si se uitau aia la ea ca la masini straine la cum de fluent si corect vorbeste. Am ramas tampit.. cum drequ.. Faza coma ce mi-am adus aminte.. au venit niste francezi la un amic, sau ceva in genul asta oricum.. si au vazut un omuletz care is scutura covoru afara, ceva obisnuit la noi. Aia se uitau la el de parca au vazut un extraterestru. :) Chiar l-au rugat daca il pot fotografia, au facut poze cu el si radeau acolo.. Sa nu mai zic de haine la uscat.. ne considera ciudati sa mor de nu. Daca duci un roman la ei se descurca, daca aduci unu de la ei la noi.. e jale.. parerea mea.. :)

Shi cam atat dragii moshului.. povestea se incheie pe seara asta.. mai citim shi maine, ca doar no intrat zilele in sac. Si ca sa nu uit 2 proverbe super care le-am auzit recent:

1. "Sa ma insel in viata?" .. zise ariciul coborand de pe o perie..
2. Cand ochii au vazut ce nu trebuie.. ia-ti picioarele la spinare.. :)

puterfixer merci, o sa lecturez cu placere. ;)
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

Razvanet

Post by Razvanet »

Pai in mare chiar ce ai zis tu aici este rela si pe de o parte comic :lol: Singurul lucru este probabil ca cineva care se naste undeva afara: Franta, Spania, America, China si vine in Romania in mod sigur o sa i se para antic ,ceva care poate in tarile lor nu au vazut niciodata...Tehnologia avanseaza repede si imi pare rau sa spun dar Romania ramane un pic cam in urma....Chiar citeam odata nu mai stiu pe unde....ca "chipurile" tarile mai bune ar fi vrut sa opreasca distributia de computere spre Romania din cauza hackerilor. Pai daca nu ar mai exista computere cat de cat in Romania ce sar face ??? Cand straini se uita asa ...cum ai zis tu se uita si ei pentru ca sunt surprinsii de ce vad, si fac si ei o poza...sa ramana in amintire...probabil nu vor mai vedea asa ceva vreodata...macar sa se mandreasca si ei cu ceva in afara...cand se intor in tarile lor...
Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be because you have only one life and one chance to do all the things you want in life.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Noi suntem niste ciudati, cam ca niste oameni primitivi, asta daca judecam la cum ne privesc unii. Au vrut ei sa opreasca si Internet-ul la noi dar nu au cum.. Din cauza unuia ii pedepsesti pe toti? Nu mi se pare corect si nici moral si nici ce mai vrei tu. De felul nostru suntem un popor inventiv daca nu si nitel "inteligent". Ma cam lasa rece unele faze pe care le mai aud/vad si eu la altii din afara. Inafara de limba lor materna, geografia statului in care locuiesc (daca este vreo una..) ca sa nu mai zic istorie, ei nu invatza nimic. Noi invatam de toate ca asa e bine. O fi ei avansatzi da uite ca la ei e smog mai mult ca la noi, uite ca din cauza aparatelor lor avansate o sa ne prajim acusa.. nu stiu daca stii sau nu, pardon, stiti, e ceva cunoscut, dar deja avem o gaura in patura de ozon.. o mai largim nitel si ne-am dus de rapa.. Avem 2 alternative in cazul asta, ori ne tragem singuri un glontz in scafarlie ori murim: deodata prajitzi de soare, in catziva ani de chinuri de la radiatiile solare, vine un tsunami si ne-am cam inecat .. daca nu toti .. destui.. se apuca doi idioti din doua tari *dezvoltate* sa se lupte in arme atomice de distrugere in masa si ne mutam cu cateva sute de kilometri mai intr-o parte de pe harta. Ca nu e mare lucru, apeshi pe un buton si ne-am dus.. :) Aia vorbesc asa natural despre o bomba atomica ca si cum vorbim noi despre o paine sau ceva si mai natural. Si *avansul* asta tehnologie are si el limitele lui.. In schimb e de apreciat o gramada de chestii la ei. Cand e de munca apoi e de munca, nu e de stat si frecat menta, jucat miutza sau o shaptica, stau sa mananc in 2 ore, ma duc sa imi iau tzigari ca mi s-a uscat gatu sau nu mai stiu eu ce.. Acu doi ani cand au fost distruse *gemenele* imi aduc aminte perfect ce repede s-au pus in miscare astia si la salvat pe cine mai era si la facut curatenie.. Daca se intampla la noi ceva in genul cred ca durau ani la randul sa caute supravetuitori ca sa nu mai zic de curatenie.. o alta chestie super stupida la noi e ca vindem materie prima si cumparam materie prelucrata. De exemplu lemn. Noi dam ca idiotii lemne in afara si cumparam mobila, ca ce e din nush ce tzara. La greci e interzis prin lege sa tai un copac, iti ei ani grei doar pentru un amarat de copacel. Ei importa lemn de la noi si la ei e foarte scump. Cine are in casa mobila de lemn la ei e bogat nu gluma.. Daca vrei sa iti cumperi o masa de lemn apoi tata ai de dat la bani de te sperii.. N-ai de ales decat una de aluminiu, care si aia coste ceva.. Si la noi una de lemn e ieftina ca buna ziua.. Fusi ieri la iarba verde in Bucium cu babacii si inca o familie.. si drept sa zic am ramas tampit sa vad cate case au aparut acolo - pardon .. vile - ca ciupercile dupa ploaie. Pe vremea impushcatului nu era tapenie de om in cursul saptamanii, inafara de releu.. Vila langa vila, exact langa padure daca nu si cu oleaca de padure. Mai auzisem o faza tot in genul asta, aveau oamenii dintr-un sat o padure in apropierea satului, la vreo 5-10 minute de mers. Cum i-au improprietarit cu padure au taiat-o toata ma.. da stii ce inseamna toata? Nu a mai ramas absolut nimic din padurea aia. Pana acuma se ducea fiecare in padure si aduna lemne uscate, astia au taiat si verde si uscat.. tot.. acuma unde fu padurea aia o sa se faca un mic desert si o sa dispara si satu ala daca nu fac aia ceva. Mai era iar, nu mai stiu exact locatia, puse pe vremea sus mentionatului (a impuscatului, binenteles) pusa vie pe dealuri ca sa nu se surpe. Cum au luat teren acolo.. taiat tot si dealuri golase acuma.. din loc in loc vezi palcuri de uscaciune, semn ca e uscat de tot dealu care incet incet se surpa.. Si mai avem noi pretentii mai.. Daca ar avea grecii ce avem noi cred ca ar fi cea mai mare exportatoare de cereale, legume, etc. Noi numa sa vindem materie prima si sa cumparam prelucrata stim. Halal treaba. Maine poimaine cand o sa avem si noi copii si de ce nu nepoti o sa le povestim cum aci era o padure si acolo uite asa de frumos era pe vremea mea.. si le arati inspre un desert daca nu si mai rau..

Razvanet

Post by Razvanet »

Pai ai dreptate multa in ce zice...iti spun din propria experienta eu am studiat si in romania si acum studiez aici.....ce se invata aici e complet de nota 0, fata de astia de aici esti cel putin cu 2 ani mai avansati !Romanii sunt desteptii de felul lor cum zici tu...dar singura problema este ca nu stiu sa se afirme. Sa zica clar si deschis, daca intelegi ce vreau sa zic. Aici daca unu zice ceva...imediat toata lume...ce sa se mai inventeze...nici nu mai zic ca de curand au facut o linie telefonica 1800***ideea .Daca ai o idee in legatura cu orice dai telefon...si daca suna bine o aplica imediat...si asa apre in fiecare zi nu mai stiu ce trasnaie !In romania omul stie mult dar tace...nu stiu pentru care motiv.Primitivi sunt ei si am explicat deja din ce motiv...Americanii in general sunt foarte "cu nasul pe sus" si indiferenti de unul altu...in romania cat de cat se mai ajuta unul pe altul...aici rar vezi asa ceva...dar uite ca in ciuda acestui fapt tot americanii sunt primii in tehnologie si in multe alte chestii,Cum profesorul meu de "VREME" odata zicea "Before we used to look up to predict the weather, now we look down" Tradus...inainte obisnuiam sa ne uitam in sus ca sa prezicem vremea acum ne uita in jos, chipurile cu satelitele astea si toate supercomputerele avansate...Multa dreptate sunt in cuvintele astea, tehnologia se dezvolta repede mai ales in ani astia! Nici nu stii ce tehnologia poate aparea maine...care sa ne usureze viata.Dar eu cred ca de multe ori oamenii sunt inlocuitii de masinii...si computere...nu prea cred ca acest lucru are un impact bun....Stratul de ozon e slabit el...dar mai ne tine bine cateva mii de ani (cred eu) . Bombele atomice si armele chimice sunt o amenintare pentru tot globul...sunt foarte periculoase si in cateva secunde tot pamantul poate disparea din univers ! Sa mai vezi si tu unde a ajuns puterea omului...Un lucru ma bucura...cand vad grupuri de studentii care protesta impotriva razboiului.Am o speranta pentru mai bine in viitor!Aici cum ai zis tu ..."ramasitele" de la WTC au fost curatate in mai putin de un an...de ce ? BANI si MUNCA ! Imi pare rau sa zic dar in romania exista multi lenesi si trantori...cat sa curete ramasite de la niste blocuri ca WTC, nu ai sa vezi...ei nici macar nu au fost in stare sa construiasca asa ceva..!Cat despre import export asa a fost tot timpul...dam la alte tari...si primim mai bun inapoi....nu cred ca va fi vro schimbare prea curand!

Noroc,
Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be because you have only one life and one chance to do all the things you want in life.

caesar

Post by caesar »

O lectura super faina ar fi la pagina asta, dar mai intai cititi articolul asta ca sa intelegeti (pentru cei interesati) despre ce e vorba..

Razvanet

Post by Razvanet »

Sunt complet dezamagit de ce scrie in acele articole, pentru cei care nu le-au vazut merita sa cititi nitel....destul de rusinos...dar...astia sunt romanii !

caesar

Post by caesar »

Comentariul tipei din canada (daca am retinut eu bine) ma lasat fara grai.. restul daca te uiti mai atent iti dai seama de la o poshta cam ce fel de oameni au raspuns. Se cam face din tzantzar armasar la unele chestii.. oricum, daca este pagubit prin frauda is ia banii inapoi de la banca, so nu e nici o problema, sau eventual de la firma de la care a fost cumparat ceva cu cardul lui, face "charge back" si cum marea majoritate a firmelor care se respecta au si asa ceva isi recupereaza omu banii. Si ce mai la deal la vale, la ei salarul la unu normal e undeva la 3000 de para, so nu vad eu la ce sa se zbata el prea mult la 500 para luati de pe card pe care ii recupereaza ulterior de la banca. In fine, de 3 lei ne-am facut? Daaaa.. Ne mai facem si alta data? Daaaa..

Razvanet

Post by Razvanet »

Inca ceva as vrea sa mentionez, "totii" din romania sau cel putin marea majoritate cred ca cei din afara...sunt plini de bani si dau pe afara....nu mai au ce face cu ei...multe conversatii care le-am avut eu sau am auzit de la altii sunt geva de genul asta: "sal bah, tu esti acolo in "moneyland" sau orice tara...trimitemi si mie nush ce, sau dami si mie 1000$" Aici banii sunt munciti nu pica din cer....!!! Cei din romania nu prea se tin de treaba dar pretentiile sunt de 2 ori cat casa...munca nu dar banii vor !!! :confused:

Sincer, imi pare rau....

caesar

Post by caesar »

Cu ceva timp in urma l-am auzit pe unu ca i-au venit banii dati pe taxe inapoi, aia care i-a dat in plus, cica erau vorba de vreo 1500 de para.. o nimica toata. Mai am un amic care a zis ca a iesit cu gasca in oras intr-o seara si asa lejer s-au dus 1000 para.. pana mea. Sincer cred ca se cam exagereaza nitel *smecheriile* astea pe net pe care le fac unii, folosindu-se de credibilitatea unora. Cum zicea si tipa aia in articolu ala, ceea ce e cam adevarat, la ei *shop lifting*-ul e ceva normal si se soldeaza cu o gramada de pierderi anual, da ii vezi pe ei sa isi faca griji prea multe pentru asta? Nahh.. sunt asigurate toate chestiile care le au in magazin, plus ca la ei politia nu sta si mananca gogosi cum vedem noi in filme de 3 lei si 25 bani. vazusem pe Discovery un magazin de prin Londra, daca imi aduc aminte bine, care avea ceva in jurul la 500 camere video instalate, ca sa nu mai zic de ochipa proprie de pompieri, politisti, salvare.. etc. Am ramas uimit de ce rezultat poa sa aibe o chestie bine investita..

JeepC77

Post by JeepC77 »

/me yawns

-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCM d-- s+:- a- C++ UL P+ L++ E W++ N+ o-- K- w
O- M V PS+++ PE Y+ PGP t 5 X+ R tv-- b++ DI++ D+
G e++ h r- y+
------END GEEK CODE BLOCK-----

slmshady

Post by slmshady »

... hai sa incepem sa vorbim despre ceva mai interesant... ce ar fii daca neam uni toti de pe acest forum ... si am face canalu membeilor romania de pe forumu undernet :) .... deci ce ziceti !? daca va place ideia atunci dati mail pe 3dstudio@as.ro si va scriu inapoi cu raspunsurile mele :) 10z at all .. dati mail :P

caesar

Post by caesar »

UIte de aia s-a inventat forumu`.. pentru a-si exprima fiecare opinia cu privire la un anumit lucru public, nu in secret numai cu o anumita persoana sau cu un grup de persoane. Personal nu am nimic de ascuns, discut liber despre orice, sunt deschis la orice..

Razvanet

Post by Razvanet »

Mai eu e-mail nu trimit...dar sa sti ca as fi de acord, daca vrei sa faci un canal pentru forumul romanilor...eu sunt deschis..pentru ideei...

kid

Post by kid »

Facem un canal pentru a discuta ideile de pe forum? Atunci care ar mai fi folosinta forum-ului?
Facem un canal unde sa ne intalnim toti de pe forum pentru a sta la proverbialul 'asl pls'? Eu unul nu ma bag, daca voi da, este alegerea voastra.

kenv

Post by kenv »

slmshady wrote:... hai sa incepem sa vorbim despre ceva mai interesant... ce ar fii daca neam uni toti de pe acest forum ... si am face canalu membeilor romania de pe forumu undernet :)

atunci sa facem si canalul romanilor de pe canalul #Cservice, canalul romanilor de pe canale care in mod normal nu sunt din romania... si tot asa.
Cred ca e cam aiurea ideea.