Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
kid

Post by kid »

Situatie asemanatoare cu citatul 'Everybody wants to go to Heaven, but noone wants to die', cu alte cuvinte, nimeni nu incearca sa-i educe, dar toti suntem siguri ca acest lucru ar fi inutil.

kenv

Post by kenv »

Mi se pare logic. Nimeni nu vrea sa incerce ptr. ca sunt siguri ca nu se va intampla nimic.

Razvanet

Post by Razvanet »

Haha
SUbiect nou :lol:
Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be because you have only one life and one chance to do all the things you want in life.

ditt0

Post by ditt0 »

Kid, de 3 ani incerc sa educ unii useri...in vain. Educatia asta..ori o au de acasa, ori le vine mintea la cap in 2-3 ani. Pina la urma tot ce se poate face este sa protejezi userii linishtiti de cei care au "nazdravanii" in cap. Ai tu solutii mai bune?

---Dreams are the only reality---

Razvanet

Post by Razvanet »

De cand il stiu eu pe kid...nu prea are solutii ci numai raspunsuri negative
si ironice....eu sper sa faca ceva...dar ma indoiesc... 8)
Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be because you have only one life and one chance to do all the things you want in life.

kid

Post by kid »

ditt0 wrote:Kid, de 3 ani incerc sa educ unii useri...in vain. Educatia asta..ori o au de acasa, ori le vine mintea la cap in 2-3 ani. Pina la urma tot ce se poate face este sa protejezi userii linishtiti de cei care au "nazdravanii" in cap. Ai tu solutii mai bune?

Solutii exista intotdeauna. Exista problema adoptarii sau nu a solutiilor respective de unul sau altul. Discutia de fata imi aduce aminte de citatul (iertati folosirea unei alte limbi): Get rich or die trying

kid

Post by kid »

Razvanet wrote:De cand il stiu eu pe kid...nu prea are solutii ci numai raspunsuri negative
si ironice....eu sper sa faca ceva...dar ma indoiesc... 8)

Sunteti prea ingaduitor.

Razvanet

Post by Razvanet »

Asta credeam si eu..... :wink:

ditt0

Post by ditt0 »

Daca exista solutii..spune-le:) Poate se pot pune in aplicare. Ca in general exista solutii, asta shtiu...concret insa?

---Dreams are the only reality---

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Ma bucur sa aud puterfixer.. Iar ca sa fiu in ton cu Kid .. I don't have a solution but I admire the problem. Mai devreme sau mai tarziu cu totii ne dam pe brazda, iar daca nu inseamna ca suntem prea tampitzi sa intelegem un lucru pe care altii ni-l arata. Chiar crezi mon cheri daca il *inveti* pe unu ai schimbat mare lucru? Trebuie modificata mentalitatea noastra despre noi mai inatai, pe urma a lor.. Drept sa zic, le cam dau dreptate, s-au facut, se fac si inca cred ca se vor mai face din pacate multe magarii pe care statul (din tara in care a fost facuta magaria) a trebuit sa plateasca daunele.. Cam nasoala situatia, avem si noi pretentii, da chiar meritam? Sincer? Nu prea.. cel putin marea majoritate. Sunt unii care cred ca orice zboara se mananca.. se cam inseala.. In fine solutii ar fi, cine sa le aplice nu este.. din pacate.

Btw.. puterfixer te rog sa postezi un link cu ce ziceai tu ca ai publicat, sunt interesat, ca sa nu mai zic cuminte :)
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

kid

Post by kid »

Iar discutam legislatia si probleme din aceasta tara? Eu ma refeream exclusiv la solutii legate de reparearea comportamentului anumitor persoane de pe IRC, nimic mai mult. Poate (poate), in eventualitatea in care vreunul dintre voi se vor plictisi de IRC, se va gandi cineva sa face ceva ce merita tinut minte in aceasta viata si va schimba ceva in aceasta Romanie. Pana atunci, n-as vrea sa ajung sa fac simple speculatii sau (precum liderul PRM) sa readuc la discutie magarii ce au avut loc cu mult timp in urma.

Razvanet

Post by Razvanet »

Ce este de spus aici este ca lameri romani exista pe mirc, toata lumea stie si zice acelasi lucru dar intrebarea reala este : CE este de facut ca sa oprim acest lucru ?.Cat despre guvernul romaniei nici nu are sens sa il amestecam in acest subiect...nu cred ca vor face ei ceva oricum...
Mentalitatea romanului trebuie schimbata cum bine a zis caesar, majoritatea ar vrea o schimbare pe romania de IRC, si pe romania vazuta in lume. Un lucru va mai spun daca va intereseaza...aici unde locuiesc eu cand spun ca sunt din romania 2 posibile raspunsuri primesc "romania, DRACULA" SAU "romania, hagi" . Eu cred ca romania are mult mai multe chestii cu care se poate mandrii...Trebuie schimbata mentalitatea in tara...si dupaia incetul cu incetul se va simti o oarecare schimbare si printre romanii dupa IRC.
Rabdare si Schimbare sunt 2 lucruri necesare ! :wink:

kid

Post by kid »

Curios, de cate ori spun eu de Romania, aud numai: 'Romania? Ceacescu or how was it ?' Imi aduce aminte de un episod din serialul american 'Seindfeld'. Ma scarbeste cultura celor din afara. De la epoca geniilor din Grecia, n-am mai auzit nici un nume specificat cu o oarecare valoare. Singurele exemple au fost Kant si Einstein, desi toti ii credeau nebuni la vremea respectiva.

Razvanet

Post by Razvanet »

Credema cultura celor de afara mai ales america ...lasa de dorit...romania are mult mai multe lucruri de oferit si aratat lumii...dar din cauza mentalitatii romanului..nu se poate face nimic care sa arate lumii cultura adevarata pe care o are Romania..pacat...

puterfixer

Post by puterfixer »

caesar, articolul scris de mine poate fi citit online aici: Am fost hacker-it!!! - Chip Computer Magazine Romania, iulie 2002, sau varianta online (adica cea care o pot aduce la zi oricand) Am fost hackuit!!! - unul din articolele price.ro. Sper ca va fi o lectura interesanta si utila.