Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
sirAndrew

Post by sirAndrew »

Razvanet a venit momentul sa ma razbun pt un post..... :devil: Vad ca ai initiativa dar nu vad idei? Sa avem un chat linistit dar despre ce? nu am vazut nici o ideea prin postul tau :lol: Glumeam!
Ok hai ca incerc eu un subiect!
Randall incident asa cum numesc cei din Cservice problemele pe care un user le-a creat cu putin efort
Ce parere aveti? Are dreptate? Oricum actiunile lui nu sunt justificate in nici un fel pentru ca a lasa o retea de zeci de mii de oameni fara servicii e un lucru de neacceptat! Totusi a avut el motive sa se supere?
Vad ca Cservice nu prea face nimic sau ce face nu prea are effect...a terminat de floodat X acum a inceput cu site-ul... a spart un user cu access global....si mai nou are userul hello....si e online....
Astept raspunsuri...si va anunt ca nu mai raspund la provocari...valabil pt irku, razvanet si dumbgirl!!!! Si apropo DumbGirl sunt un copil :) si inca ceva....nu stiu de ce pt ca nu te cunosc absolut deloc dar nu pot sa stau suparat pe tine! Poate imi zici si mie intr-un mesaj privat ca sa nu mai zica ca ne certam pe forum, de ce sa-mi cer scuze si poate o sa o fac! :lol:
sirAndrew @ Undernet.org

8 years on this forum and i'm still the #1 poster around.

Getodacul

Post by Getodacul »

Randall Incident ... un vant moderat care nu a reusit decat sa le zburleasca parul la oficialii Cservice... astept furtuna!
Cat oare va mai dura pana se va produce si pe undernet un "crash" general gen DALnet?
P.S. Apropo exista legaturi intre staff-ul undernetului si staff-urile altor retele de chat? Eu as recomanda oficialilor undernet sa faca o vizita pe QuakeNet ... poate le vin unele idei.
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

Getodacul

Post by Getodacul »

Oare de ce in lista cu servere de pe acest site nu e mentionat si portul 5555 ? aproximativ 30% din servere accepta conexiuni in portul 5555. Alta data scria..

Irku

Post by Irku »

Sunt mai multe legaturi intre cele mai mari 2 retele IRC din lume (Undernet si Quakenet) decat iti poti imagina. De fapt, Quakenet foloseste ircu (irc daemonul Undernetului), dar cu modificarile de rigoare pt serviciile si modurile lor. Un crash pe Undernet nu prea e probabil. Poate daca autorului crashului de pe Dal si-ar fi distribuit intreaga atentie asupra Undernetului si l-ar fi lovit, ar fi fost posibil. Acum toti stiu ca se poate strange o 'armata' de zeci de mii de calcuri cu care se poate 'da jos' orice. Toti lupta impotriva flagelului. Mai simplu spus, e tare greu de crezut ca Undernetul va cadea victima aceluiasi atac care a lovit Dalnetul. (e o cacofonie, nu ? Sunt prea obosit ca sa imi bat capul sa o evit.)

Getodacul

Post by Getodacul »

Faptul ca politia lupta impotriva infractiunilor nu inseamna deloc ca ucigasii se vor pensiona de buna voie si va fi liniste si pace! La fel si in mediul virtual!

sirAndrew

Post by sirAndrew »

Eu cred ca randall a fost deja furtuna si cum undernetul a mai stat fara servicii cateva luni cu ceva ani in urma cred ca undernetul este destul de proteat impotriva unor eventuale atacuri! Randall a cam facut tot ce putea face un lamer, a spart baza de date Cservice, a floodat x-ul, a dat jos cu pagina cservice mai mult ce poate sa faca? Sa puna mana pe un user cu access global 1000? Si ce daca? Se poate sterge ushor din gnuworld userul sau parola! Orice ar face poate fi remediat intr-o oarecare masura!
Marea problema a undernetului sunt dronele de care o sa scape in curand sper! In rest undernetul a stiut ce masuri sa ia pentru a preveni un split urias care sa afecteze serios reteaua!
sirAndrew @ Undernet.org

LordMike

Post by LordMike »

Sa va zic ce a facut Randall cu adevarat...E prea prost el pentru a sparge baza de date CService. A oferit unu Reprezentant Oficial CService un BNC mai "special", care ii permitea sa vada toate raw-urile trimise spre server ale user-ilor. Astfel, victima, s-a logat, iar micul Randall i-a vazut parola si astfel a avut access la toate acele informatii. Este trist sa constat ca exista si persoane imbucurator de proaste ca Randall. Am inteles ca totul a inceput cand acestuia i s-a suspendat un user. Dar, dupa cum stim cu totii, Undernet este un serviciu oferit gratuit user-ilor sai, deci NU avem nici un drept sa ne plangem.

Pentru CS officials care stiu românã: Nu cred ca sunt cea mai potrivia persoana pentru a va zice asta, dar feriti-va de astfel de persoane ca Randall. Nu folositi bouncere irc decat de la persoane pe care le cunoasteti foarte bine si, cel mai bine, logati-va doar de pe ip-ul real, fiind siguri ca nu aveti cumva clientul IRC infectat in vre-un fel.

Poate punem mana de la mana sa facem mai multe maini si sa-i luam o papusa gonflabila lui Randall, ca o prietena nu va avea niciodata. Eventual un prieten ...
Regards,
LordMike
[img]http://www.danasoft.com/sig/NeverM0re.jpg[/img]

anaxor

Post by anaxor »

LordMike I agree with the "gonflabila" Si totusi cred ca nu este singurul caruia ii trebuie o asemenea papusa , cred ca 80% din persoanele care intra pe Undernet si nu numai romani sunt "lame" , LordMike si totusi nu cred ca cservice administators sau alti helperi mari intra pe hacked boxes sau ceva de genul acesta, cel putin s'ar putea gandi la concesinte . Randall nu e singurul "rau" din jurul nostru , el doar vrea sa se anunte a fi cel mai tare :))

anaxor.
ain't no sunshine

Getodacul

Post by Getodacul »

anaxor psybnc-uri pot fi instalate si pe shell-uri foarte legale la un pret modic..
Orice psybnc varianta 2.3.1 sau mai nou da posibilitatea adminului de a spiona userii.. LordMike nu e nimic special la un psybnc pt. ca adminul sa poata vedea absolut tot ce tasteaza pe irc un user de pe acel psybnc.
anaxor ce intelegi tu prin "lame"? Eu inteleg lamer! Si daca vizitezi http://www.lamers.org.uk o sa schimbi procentul de 80% in 20-30% :)

Jay`Z

Post by Jay`Z »

...Este trist sa constat ca exista si persoane imbucurator de proaste ca Randall...

Fiindca Randall s-a gandit si a reusit sa faca asa ceva demonstreaza clar ca nu e chiar "imbucurator de prost"

"E prea prost el pentru a sparge baza de date CService

Hehe pentru ce sa sparga baza de date? Cand exista un mod mult mai simplu (a si demonstrat) . Si il cunosti tu chiar asa de bine incât sa iti permiti sa faci afirmatii de genul "e prea prost" ?¿¿ :classic:
"All people have the right to stupidity but only some of them abuse the privilege"
[img]http://jay.ulbsibiu.ro/img/w00t-sig.jpg[/img]

Getodacul

Post by Getodacul »

Nu va mai chinuiti sa il judecati pe Randall... Vedeti voi, inteligenta unui om nu poate fi determinata asa usor, mai ales pe chat! Faptul ca unul ca Randall s-a dovedit pervers si smecher nu inseamna nici ca e destept, nici ca e prost ci inseamna ca e numai un adolescent ce in dorinta de a se "afirma" pe undernet intr-un timp scurt, a scos din personalitatea lui toata perversitatea si a pacalit un cservice admin credul si cu capul in nori.

Irku

Post by Irku »

Oare cate scanari de vulnerabilitati 'inghite' pe zi undernet (.org) ? Cine a vorbit despre o posibila bresha in baza de date cservice e un lamer mai mare decat toti lamerii romani la un loc.
Randall trebuie respectat pentru ce a facut. Sau daca nu respectat, macar lasat in pace. Nimeni nu ar trebui sa isi permita macar sa rada de viata lui personala, daramite de 'realizarile' lui de pe irc. Oricine poate zice 'si eu m-as fi gandit la asta'. E ca si cu oul lui Columb, dc stiti care-i treaba cu oul ala... Cred ca si invidia s-a strecurat pe aici pe undeva intre timp.

evi|one

Post by evi|one »

Yeap... Randall si cei care sparg cutia milei din biserica ar trebui respectati. Sunt oameni de onoare.
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

mwx

Post by mwx »

Irku, dar de ce trebuie respectat acest tip..tot nu am inteles. Sunt de acord ca ..trebuie sa existe respect intre oameni si relatiile interumane. cred insa ca poti dobandi respect si daca faci un lucru bun...this is the easy way:)..Foarte simplu , in acest mod poti folosit aceasta retea, daca iti place..iar daca nu...NU o folosi.Oricum, cred ca sunt destui oameni care au contribuit la evolutia pozitiva a Undernet-ului despre care am putea sa vorbim. (sunt doar opiniile mele). :thumbsup:
Regards, Lomax.

sirAndrew

Post by sirAndrew »

Ok irku parerea mea e ca Randall a avut dreptate in incercarea sa de a-si face dreptate in coruptia de pe irc si mai ales din Cservice sau daca nu coruptie pentru ca e prea dur termenul in prostiile pe care le fac useri privilegiati! Era o maxima care zicea ceva de genul " Give a man power to find out his real character" Dar nu ma apuc acum sa judec vreun admin/ircop. Cu ce nu suntem noi de acord? Cu metodele lui putin neortosoxe de a-si face dreptate!
sirAndrew @ Undernet.org