Section Românã

here you can make posts that do not belong in other forums
sirAndrew

Post by sirAndrew »

Ce? Ce se aude? DA, nu e doar imaginatia mea....e sunetul pe care-l face lumea atunci cand nu ii pasa! Rebel daca tu folosesti internetul in general si undernetul in special ca sa faci oameni de rusine imi pare rau sa te anunt dar : dude you need a life, a real one. Toate stima si respectul pentru cultura ta vasta...pentru ca nu pot sa neg asta, dar sincer m-ai dezamagit......Make peace not war :devil:
sirAndrew @ Undernet.org

8 years on this forum and i'm still the #1 poster around.

arouser

Post by arouser »

Salut... m`am gandit sa postez si eu la sectiunea de limba romana, pentru ca sper ca cei care`mi vor raspunde sunt mai adaptati specificului romanesc al undernetului si modului "romanesc" de a rezolva diferende si suparari prin intermediul acestuia. Sper sa aveti rabdarea sa cititi mesajul pana la capat, deoarece m`ar ajuta mult o parere sau mai multe dezinteresate.

Situatia e cam asa... Am stat un an si ceva pe un canal, la un moment dat situatia n`a mai fost la fel de faina, asa ca m`am luat cu alti nemultumiti si am zis "hai sa punem de`un canal unde sa ne simtim bine". Asta, dintr`un motiv sau altul, a trezit multa animozitate in randul celor ramasi pe canal. Si uite ca pana acum au reusit de minune sa ne puna bete in roatele inregistrarii (sau asa se pare).

Mai concret, am facut cerere de inregistrare in mai multe randuri, dintre care in doua a fost refuzata in mod absolut ilogic si incredibil, lucru care ne`a dus la gandul ca poate respectivii "opozanti" au niste conexiuni suspuse in ierarhia undernetului. Chiar daca ar fi asa, nu au decat sa bea beri si sa se simta bine impreuna, mi se pare absurd sa se puna de`a curmezisul intregii filosofii pe care se bazeaza IRC`ul si Undernet`ul, si anume a libertatii personale de exprimare.

Cu mentiunea ca am mai vazut canale inregistrate si nicaieri nu am vazut totul facut atat de ca la carte si de legal cum a fost in cazul acestui canal, am sa va dau cele doua exemple de respingere a cererii de inregistrare pe care nu le`am inteles si n`am sa le inteleg nici picurat chinezeste. Primul caz: dupa perioada de pending au existat 17 obiectii (chiar putine cand cineva incearca sa iti puna bete in roate), din care circa 5 erau raspunsuri din partea suporterilor la acuzatii nefondate. Motivul respingerii inregistrarii: "Please settle ownership before applying". Mentionez ca in nici macar una din interventii nu se punea problema la modul: "noi nu suntem de acord ca cei care au facut cerere de inregistrare sa conduca acest canal, ci este canalul nostru". Al doilea exemplu este mult mai simplu: Cererea este depusa, suportul dat, traficul... credeti`ma... atat din partea suporterilor cat si a userilor mai mare decat pe orice canal pe care l`am mai vazut inregistrat... si totusi in cateva zile (trei cred), cererea este refuzata pe motivul "not enough supporter activity in the channel". Superciudat. N`am avut nimic de comentat vreodata asupra dificultatii pastrarii impartialitatii din partea celor care au putere de decizie in acest domeniu, dar nici nu stiu ce sa fac mai departe.

Situatia momentan este ca cei care se impotrivesc au profitat de ultima respingere pentru a face ei o cerere de inregistrare, scrisa total in bataie de joc (ex.: Low Quality Trivia Channel" ca descriere), evident ca nu intra deloc pe canal, dar la cum merg lucrurile nu m`ar mira sa izbucnesc intr`una din zilele astea intr`un ras isteric vazand ca au avut culmea castigului de cauza.

Intrebarea mea este: Ce pot sa fac in aceasta situatie? Cui trebuie sa ii supun atentiei un asemenea caz? Au facut intr`o noapte take-over pe canal si am trimis megi intregi de loguri diverselor persoane care ar fi putut sa ne ajute, si toate, parca in ciuda situatiei, le gaseau insuficiente ca dovezi si se legau de orice detaliu minor pentru a nu lua nici o masura. Daca vreunul dintre voi, cei mai vechi pe acesti forum, credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat sau o interventie, dati`mi un semn aici sau pe mirc, unde posed acelasi user cu cel de pe forum, si va promit ca daca imi va sta in masura sa ma revansez am s`o fac.

Multumesc mult pentru rabdarea cu care ati citit aceste randuri,
Dinu Golescu

Getodacul

Post by Getodacul »

arouser dupa parerea mea cservice admin-ii sunt in situatia presedintelui cu un teanc imens de cereri de gratiere pe masa. Crezi ca presedintele citeste cererile de gratiere in totalitate? Se uita la cateva elemente si la eventuale recomandari al unui subaltern care le-a citit! Asa si cu cservice admin-ii. Din reflex dau reject... Numai daca vad ceva mai deosebit dau accept! Am vazut reject care s-a transformat in accept dupa un complaint al carui raspuns a fost ...(in engleza): "Am apasat gresit reject." Deci sageata la mouse sta pe reject permanent cu rare devieri pe butonul accept! Daca iti va raspunde un oficial al retelei o sa te sfatuiasca sa scrii mail la object@undernet.org ori abuse@undernet.org ori sa scrii un "complaint"...
Eu iti spun sa insisti pana se vor plictisi de tine.. :)
Succes!
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

Irku

Post by Irku »

Dupa ce am avut 'drone' pe canal, dupa toate pedepsele posibile (gline peste gline, bncurile helperilor de pe #vh, etc), adica mai exact la 1 an dupa 'patzania' aia, am incercat sa il dau din nou la inregistrat. In total am luat vreo 15 rejecturi (fiecare cu motive ca alea de mai sus).
Dupa ce a avut drone pe canal, un prieten a luat purge. Adica a speriat Xul :) Multumita bunului sau prieten ircop (cu care a fost la o bere sau mai multe :lol: ), in 6-7 zile a adus Xul inapoi. Canalul e mai plin de drone ca niciodata.

Nu dau nume. Nu mai zic nimic. Nu are rost.

Getodacul

Post by Getodacul »

Irku, Romania este o tara cu multi corupti. Si undernetul avand foarte multi romani a preluat obiceiurile si chiar mai mult, le-a perfectionat! Regulile dupa care functioneaza orice retea de chat ii avantajeaza pe userii privilegiati care le-au facut, nu pe userii normali! Nu ai observat ca in orice formular al undernetului exista fraza.... " Ne rezervam dreptul de a ... pentru orice motiv ni se pare noua intemeiat! " ??
Undernetul e un ca un ring unde arbitrul lupta si el ,iar regulile sunt la latitudinea arbitrului care le schimba cum vrea!

rebel

Post by rebel »

Da, si .. pe lângã asta .. România a fãcut blat la Glasgow si .. România n-a intrat de fapt în NATO, ci doar se zvoneste ...
Rebellion to tyrants is obedience to God.

Getodacul

Post by Getodacul »

Aia ne-au bagat in NATO ca s-au saturat sa moara soldatii lor si s-au gandit ca ar fi mai bine sa-i bage in fata pe romanii nostrii... Si apropo ce legatura are asta cu jungla africana? :)

Irku

Post by Irku »

Ne-au bagat in NATO pt ca am iesit de tot din sfera de influenta a Rushilor, care de fapt nici nu mai prea au saracii sfera de influenta. Acum am intrat de fapt in viitorul guvern mondial, condus de cei care au bani, de corporatii, de programatori super destepti. Bine ca nu suntem langa China :)
Vorbeam de coruptie pe Undernet ? Pe mine nu ma intereseaza decat sa-i vad cum isi rod unghiile operii care dau ipuri pt flood. De fapt nu sa-i vad, ci sa simt ca si le rod.

mwx

Post by mwx »

arouser wrote: Primul caz: dupa perioada de pending au existat 17 obiectii (chiar putine cand cineva incearca sa iti puna bete in roate), din care circa 5 erau raspunsuri din partea suporterilor la acuzatii nefondate. Motivul respingerii inregistrarii: "Please settle ownership before applying". Mentionez ca in nici macar una din interventii nu se punea problema la modul: "noi nu suntem de acord ca cei care au facut cerere de inregistrare sa conduca acest canal, ci este canalul nostru". Dinu Golescu

In primul rand vreau sa imi cer scuze fata de alti utilizatori ai forumului pentru ca incerc sa`mi exprim parerea fata de un subiect tratat anterior (n.r. Getodacul), dar Dinu, vreau sa iti spun ca nu stiu daca mailurile trimise la Cservice vor avea efect, pentru ca orice fel de "pile" sau "relatii" nu este chiar asa usor sa dai asemenea verdicte de reject al unui canal.Se iau in considerare mai multi factori.
Este vorba de o disputa pentru un canal, fapt ce cred eu ca a stat la baza sentimentului de a nu se interveni. Apare senzatia aceea: Se da canalul la inregistrat de atat de multi useri si apar atat de multi useri ca sefi, incat nu se mai stie care cum cine vrea sa inregistreze canalul. Ce pot sa iti zic, este ca daca vei respecta regulile ca la carte nu cred ca vor mai avea de ce sa iti dea reject la applicatie. Pe pagina asta: http://cservice.undernet.org selectezi Channel registration AUP si vei gasi regulile de inregistrare ale unui canal. Probabil vei spune in gandul mea: neaa..le stiu pe astea oricum. Mai citeste-le odata!!, poate ti-a scapat ceva, pastreaza-ti logourile de pe canal (asta in cazul in care ai un bot de protectie )pentru mai multa sigurantza
Nu vreau sa pozez in omul care le stie pe toate, dar am fst si eu in situatia asta de a lua vreo 20 de rejecturi..si pana la urma tot eu(sau supporterii mei) observam ca nu respectam anumite reguli fara sa`mi/ne dau/dam seama.
Dar vreau sa te mai intreb ceva: Esti sigur ca supporterii tai au respectat regulile ? Esti sigur ca unii dintre ei nu au fost supporteri la mai multe aplicatii in acelasi timp ? sau ca nu au mai multe username-uri ? sau esti sigur ca se logheaza mai intai la X si abia apoi intra pe canal de fiecare data ?..sunt doar intrebari.Trebuie sa fii atent la tot ce se intampla.Nu se contorizeaza traficul botilor, sau trivia sau botzi cu timere.De asemenea nu se vor inregistra canale gen warrez: trafi de filme,muzica,carti,ilegale.La fel, nu sunt agreate canalalel unde sunt prezente foarte multe bnc-uri, shell-uri, etc..de cele mai multe ori ele sunt ilegale.
In situatia asta iti vezi de treaba si incearca sa faci totul cat mai bine.Speri sa nu renunti, ar fi pacat..Eu nu am renuntat si am savurat clipa de glorie :)
p.s. Dupa ce canalul a fost deja inclus intr-o aplicatie si ai luat reject trebuie sa stai cateva zile inainte de a-l introduce din nou intr-o aplicatie.Din cate stiu eu este vb de 3 zile.NU e recomandat sa pui tu sau supporterii ojectii indiferent daca sunt pozitive sau nu.
Daca te-am ajutat cu ceva, ma bucur, daca nu..imi cer scuze, am incercat doar.
C`ya.
Regards, Lomax.

mwx

Post by mwx »

Va rog sa ma scuzati pentru dezacordurile si nesicornizarile in textul de mai sus.Le-am scris pe o tastatura in limba germana si ..e super infecta .
Regards, Lomax.

sirAndrew

Post by sirAndrew »

Romania tara tuturor posibilitatilor sau mai bine zis tara unde unii se plimba in masini de mii de dolari si altii mor de foame! Ca si romania undernet are la baza legea junglei: cu cat esti mai puternic(mai bazat, cu cat cunosti mai multa lume cu influenta) cu atat obtii avantaje mai usor! ircopii fac moduri pt o bere, cservice face ce vrea pana se supara alt roman si floodeaza tiscali.be de sunt nevoiti belgienii sa repare la servere luni de zile! ce pot sa mai zic....USA here we come!
sirAndrew @ Undernet.org

mwx

Post by mwx »

Ai dreptate SirAndrew, poate ca exista si acest adevar, dar nu toti sunt asa, eu inlclin sa cred ca mai exista oameni care sunt de partea dreptatii.Dar Romania,..e in schimbare continua.Sper sa aibe un efect pozitiv aceasta schimbare,pentru ca numai prin shimbarea mentalitatii noastre putem deveni noi insine un exemplu pentru altii.
Regards, Lomax.

sirAndrew

Post by sirAndrew »

Am intrat in NATO, aha e bine, intranm in UE, nici asta nu e rau, dar ce facem cu oamenii care n-au bani de paine si cu cei care mor de frig in casa pt ca nu au bani sa plateasca intretinerea, sau cu cei care sunt evacuati din acelasi motiv!

Code: Select all

Vreti o solutie? Mai facem o revolutie
sirAndrew @ Undernet.org

rebel

Post by rebel »

Mane sirandrew, vreau sa te anunt ca politica externa a României are atâtea puncte în comun cât si relatia dintre o vacã si o felatie prestatã de o prostituatã amatoare. Practic vorbind, cazuri de genul celor enumerate anterior au fost si vor fi întotdeauna, în orice societate dezvoltatã sau nu. Si Statele Unite ale Americii are cazuri de genul, mai putin mediatizate, dar are. Nu prea vãd legãtura între mediul în care este dezvoltat acest forum cu discutia deschisã, dar, ma rog.

<- ochiu' critic.
Rebellion to tyrants is obedience to God.

Getodacul

Post by Getodacul »

Forumul asta a inceput sa semene cu o discutie ca cea intre mosii de prin parcuri, care in timp ce joaca table sau sah isi dau seama ca politica nu are secrete pentru ei si ca de fapt ei ar trebui sa fie la conducerea tarii.. :)