Bucharest.Ro.eu.undernet.org

here you can make posts that do not belong in other forums
evi|one

Post by evi|one »

De fapt bucharest.* merge chiar binisor. Eu i folosesc mai tot timpul si extrem de rar am probleme. Chiar mai rar decat cu servere "consacrate".
I am a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Ai luat mita de la RDS ca sa zici asta? :) glumeam.. Eu nu il folosesc si nici nu am degand. Sa mearga pina nu o mai avea curent.. :lol:
Blame not on stupidity what is best explained by ignorance..

Getodacul

Post by Getodacul »

Ia nu mai criticati serverul rds de undernet ca e unul din putinele lucruri vizibile bune facute de romani(sper!) pe undernet! Si mie imi merge beton pe ip-ul normal dar pe bnc nu merge! Felicit pe cei ce l-au facut ca sunt patrioti si accepta in majoritate romani nu si pe altii... Asa trebuie sa fie ca asa e pe la 2/3 din servere! Adica toate mai micute de genul serverului rds... Nu comparati serverul oslo cu serverul rds ca desi avem creier nu avem resursele norvegienilor! Si fara bani inteligenta nu isi arata adevarata valoare!

caesar
Location: Iasi @ .ro Real Location: Behind you! Sexual Orientation: Damn Straight!

Post by caesar »

Getodacul : Tu ce parte din toata treaba asta nu ai inteles? Daca te uiti putin mai bine, toata treaba nu este decat o reclama mascata pe fatza la RDS.. ce crezi ca aia au facut ceva pentru *noi*? Ha!.. sa fim seriosi. Nimeni nu da nimic moka.. chiar si restul serverelor din reteaua Undernet sunt sponsorizate de niste firme care nu fac altceva decat sa isi faca reclama.. in fond aici se rezuma totul.. pe aia nu ii intereseaza daca merge sau nu, pe ei ii intereseaza sa isi faca reclama si sa vada lumea ca ei au pus serverul ala. Atat, nimic mai mult nimic mai putin.

Patrioti? hahaha, ma faci sa rad ma.. si despre ce resurse vorbesti tu acolo? Tu stii care e politica la un ISP de fapt si de drept? Au banda de 128 si aia 128 ar trebui impartiti la 1-2 utilizatori, sa zicem, dar ei nu fac asa, aia 128 ii impart la 10 utilizatori daca nu si mai mult. Fa si tu un calcul aproximativ sa vezi cam ce bani fac *aia* pe urma sa zici ca nu au resurse..

linux

Post by linux »

ii varza bucharestu
pe bune
ca si rds de fapt
- Skylar Routing Systems Inc. -

Mario`

Post by Mario` »

Care e diferenta intre un server si altul ?
In ultima vreme ... poti sa ai si T5 ... de pomana
X e varza ... same and Undernet.
Dalnet has been unusable for the past 2 days. Lag times in excess of 20 minutes, servers not responding when attempting to connect,
netsplits galore when you can connect", a user posted on Usenet.
Nu mai este mult pana o sa scrie lumea acelas lucru si despre Undernet.

:classic:
In a world splintering into a trilion of religions all the people pray in the same way.

Razvanet

Post by Razvanet »

Adevarul e ca cam asa merg lucrurile...si nu mas mira cam de nici un fel de post asemanator adresat undernetului.

Noroc,
Dream what you want to dream; go where you want to go; be what you want to be because you have only one life and one chance to do all the things you want in life.

jasee

Post by jasee »

Care este rostul acestei dezbateri? Bucharest.Ro.Eu.Undernet.Org - sponzorizat de RDSNet - este unul dintre cele mai puternice servere europene. Accepta 8.000 de clienti la ora actuala, numai din Romania si Ungaria, iar in caz de nevoie, sunt sigur ca RDS va mai pune la dispozitie inca un server.

Aplicatia este disponibila la http://www.routing-com.undernet.org/showapp.php?ID=1025637324

Nu este cazul sa ridicam in slavi RDS'ul pentru ca a pus la dispozitie un server. Nu este cazul sa facem pe desteptii. RDS este, in cele din urma, cel mai important ISP romanesc. Ar trebui sa vedeti lucrurile dintr-un punct de vedere obiectiv.

Cat despre DAL.net, este vorba de o cu totul alta poveste. DAL.net a fost una dintre cele 4 retele de IRC majore, pana acum aproximativ un an, cand a fost atacata masiv cauzand un colaps. Exista inca - si dupa o revizuire a regulilor, lucrurile incep sa se indrepte. In acest moment DAL.net are un numar constant de 40.000 de useri.

Exista oricand posibilitatea ca un asemenea atac, similar cu istoria petrecuta in DAL.net, sa aiba loc si in Undernet. Sansele sunt egale pentru celelalte reteje majore, ca EFnet, Quakenet, etc. Nu trebuie uitat insa faptul ca fiecare sponsor al Undernet'ului colaboreaza cu servicii guvernamentale specializate in fiecare din tarile reprezentate, precum si faptul ca exista metode pentru prevenirea si diminuarea efectelor unor astfel de atacuri. In plus, resursele necesare pentru a intreprinde un astfel de atac nu sunt la indemana oricui. Este greu sa castigi o asemenea incredere pentru a beneficia de astfel de resurse, si de obicei, in momentul in care ai posibilitatea, realizezi ca ceea ce gandesti sau ceea ce ai vrea sa faci este gresit.

Sper ca acest post sa raspunda unor intrebari.
Razvanet wrote:Adevarul e ca cam asa merg lucrurile...
Ai un creier pentru a gandi. Se presupune (prin absurd?) ca esti o fiinta cu ratiune distinctiva si nu instinctiva. Nu te obosi sa publici ceva aici atata timp cat nu esti in stare sa scrii corect. Este vorba de cultura, si se pare ca tie iti lipseste cu desavarsire.
"Gods do not suffer pride in anyone but themselves." - Herodotus

jasee
http://forum.undernet.org/

psxman

Post by psxman »

Buna treaba o facut si romani cu serverul bucharest.ro.eu.undernet.org

Serverul este destul de bun...
Thanks PSX|Man

_tim_

Post by _tim_ »

linux wrote:ii varza bucharestu
pe bune
ca si rds de fapt
da...evand in vedere ca HABAR NU AI, ce inseamna intretinerea unui server de irc, mai bine du-te inapoi la jucat counter-strike cu prietenii tai acefali si nu te mai baga unde nu trebuie...recomand eu, oricum toata lumea are dreptul la opinie,
totusi de vreme ce faci asemenea afirmatii banuiesc ca ai si niste argumente convingatoare, nu e asa....? .....yeah right
ca despre "rds e varza" sunt sigur ca tu esti directorul unui ISP mult mai bun, si ca esti expert in peering ......
If Microsoft is the answer, then you`ve got the wrong question

Windu

Post by Windu »

caesar.. tot spui ca este reclama mascata la RDS.. zi-mi si mie.. cunosti pe cineva care s-a dus la RDS si a zis: "Vreau abonament la dumneavoastra pentru ca aveti un server pe Undernet."? Eu unul nu cunosc. Ba chiar stiu multi care zic ca RDS merge naspa. Cel putin la mine in oras.

:devil:

Getodacul

Post by Getodacul »

Windu si in oras la mine la fel! De aceea folosesc alt provider!
Astral have the power here! Astral is best!
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

Windu

Post by Windu »

La mine astral doar ce a intrat pe piata.. dar din cate am vazut se misca frumos.. deja am depus cererea sa trec si eu la ei :> we'll see soon.. very soon Getodacul :lol:

Getodacul

Post by Getodacul »

Acum cativa ani eu intram de la o sala de net care avea provider rds-ul! Si nu cred ca exagerez dar acum acasa imi merge de 5,6,7 ori mai bine! Adica download fac cu minim 20 kb/sec(asta in momentele proaste). Mie mi-e suficient atat! Si am curaj sa pun psybnc acasa pe calculator pentru ca sunt sigur ca rezista! Nu o fac insa din alte motive! :wink:
P.S. Astral Power! :D
[img]http://www.geocities.com/yukfoitdfhsedrtewr645756hbfgt765/tancul.jpg[/img]
Drive defensively; buy a tank.

caesar

Post by caesar »

RDS e intins bine, asta e un avantaj de care se foloseste in a-si promova serviciile. DNT Iasi (actualmente Astral) dupa parerea mea si a altora cu toate ca au mai putini clieni fata de RDS, au firme mari si nu "home users" in marea majoritate. Banii ies bine idn ambele locuri, nu vad pe nimeni sa moara de foame. :) Oricum, un lucru e cert. Banda de 128 pe care normal ar trebui sa o imparta maxim la 2-3 clienti asa de bun simt se imparte la 10-15, ceea ce inseamna ca isi scot de cel putin 10 ori pretul pe care il platesc ei actualmente. Nu stiu cine si cum si nici nu arat cu degetul. Momentan sunt la RDS si eu zic ca merge destul de bine. Download nu prea pot face pt. ca suntem destui de multi si merge mai prost pt. ca am pus prioritate pt. "navigare" si nu pe "download" .. o idee buna sau nu, eu zic ca ma descurc bine. Ma folosesc de metropolitan si imi aduc in mare parte cam ce am nevoie de acolo.

A, si cu toate ca serverul de undernet e in bucuresti iar eu in iasi merge destul de bine, putin lag cate odata dar in rest pare ok.