It is currently Sat Aug 18, 2018 10:33 pm

All times are UTC [ DST ]

Page 3 of 129 [ 1931 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 129  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 18, 2002 6:02 pm 

Cittiyim ISP den bir kac kisi ile gorusmek istiyorum ama onlara ulasmak imkansiz cunku Turkiye`de bi ISP`de telefona bakan adamlar bile kendini Network admini saniyor.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Apr 18, 2002 6:05 pm 

SuperOnLine`da calisan arkadasin ne is yapiyor crazyl0ve?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Apr 18, 2002 7:50 pm 

Merhaba,
Þahsen Cavalry arkadaþýmýzý tebrik etmek istedim.Cservice'de official helper olup ayrýca Avrupa'nýn en iyi isp'lerinden birinin sponsoru olduðu bir server'da co-admin olmak gerçekten gurur verici bir duygu olsa gerek.Tabiki biz Türkler de onunla gurur duyuyoruz.
Umarýmki; Bizlerde Cavalry'nin takipcisi olacaðýz ve Türk'lerin lamer olmadýðýný ispatlayacaðýz.
Bunun için birlik ve beraberlik gerekir.Bence buluþtuðumuz bu platform, birlik ve beraberlik ortamýný saðlýyor.Forum bu açýdan gerçekten çok yararlý oldu.

Saygýlar.

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 12:28 am 

On 2002-04-18 14:50, Lunatic` wrote:
Merhaba,
Þahsen Cavalry arkadaþýmýzý tebrik etmek istedim.
>
Sagol :smile:
>
Cservice'de official helper olup ayrýca Avrupa'nýn en iyi isp'lerinden birinin sponsoru olduðu bir server'da co-admin olmak gerçekten gurur verici bir duygu olsa gerek.
>
Aslinda onlar bizim sponsorumuz degil, biz sadece onlar icin calisiyoruz :smile: Yani o sirkete ait hersey bize degil. Ayrica en buyuklerinden birisi degil En buyugu :smile: Baska soze gerek varmi ?
>

Tabiki biz Türkler de onunla gurur duyuyoruz.
Umarýmki; Bizlerde Cavalry'nin takipcisi olacaðýz
>
ben seni hic cservicede gormedim sen galiba yolunu kaybettin baska bi cavalryi takip ediyosun :wink:
>
ve Türk'lerin lamer olmadýðýný ispatlayacaðýz.

>
Turklerin lamer olmadigini ispatlamak admin olmak yada cservice helperi olmak ile mumkun olsaydi, zaten ispatlanirdi. Sorun su, cservicede op olursan, kendinin lamer olmadigini ispatlarsin, helper olursanda kendinin lamer olmayip birseyleri bildigini ve insanlara guven verdigini ispatlarsin, networkte server admin/co admin olursan cok sey ispatlarsin, linux/unix bilgini, router,switcher bilgilerini, deneyimlerini ve undernetteki guvenilirligini belgelemis olursun.
Bunlarin hepsi seni bir yere getirir kimse bir Turk cikip co admin oldu diye turkler lamer degildir demez, demedi, vede demiyecek.
Tek yapilmasi gereken sey su, Insanlarin internet ortaminin rahatligi kadar kisilere saygi duyulmasi gereken citti bir ortam oldugunu anlamasi gerekli. Karsimdaki nasilsa bilmiyo beni birsey yapamaz bana diyip, kufur eden, rahatsizlik verici hareket yapmaktan rahatsizlik duymayan kisiler oldukca ve bu mantik degismedikce bu cocukca tavirlar bitmedikce lamer sifatinin ulusumuzun onunden kaldirmamiz imkansiz.
Ama size sunu soylemek istiyorum, ben lamer olmadigina inandigim Turkler icin elimden gelen herseyi yaparim. Yeter ki samimi olsunlar bana karsi gelip yalakalik yapanida gercekten icinden gecerek birseyler soyleyenide anlarim.
>
Bunun için birlik ve beraberlik gerekir.Bence buluþtuðumuz bu platform, birlik ve beraberlik ortamýný saðlýyor.Forum bu açýdan gerçekten çok yararlý oldu.
> iyiki forumu sen actin yani ove ove bitiremiyosun hehehe saka bir yana evet haklisin, ama hala bence cok az kisi bu foruma yazi yaziyor. Ben $ahsen herkesi bu ortamda gormek isterdim.
>
Saygýlar.
>
Saygilar
>

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 12:32 am 

Undernette bi kanal acsakta hep orda toplanip konussak vs.. ne dersiniz??
istiyorsaniz yardim amacli bir kanalda olabilir, benden yardim etmemi beklemeyinde :wink:

<font size=-1>[ This Message was edited by: Cavalry on 2002-04-18 19:34 ]</font>

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 1:58 am 

ya uyuz oldum bu forum neden 5. sayfaya gecmiyo anam agladi yazmaktan 5 ol forum valla silerim seni

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 1:59 am 

linux ile ilgili bilgisi olan kim var ama linuxun tarihcesini fln degil harbiden birseyler bilen, bu arada bende 5. sayfa olsun diye sacma sapan seyler sormaya basladim kusura bakmayin :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 12:41 pm 

Merhaba,

Ben sadece haftasonlarý yada okullarýn tatil olduðu günlerde nette girebiliyorum...
Þimdi RedHat'daki problemime gelince,
þuanda redhat konusunda acemiyim...
* X Windows'da ekran büyüklüðünü istediðim þekilde ayarlayamadým.
Bazý pencerelerin alt kýsýmlarý gözükmüyor, ekranýn etrafý ise siyah.
Yani ekran alanýný büyütmek istiyorum.
(sanýrým þuanda 600x400)
Text modunda "Xconfigurator" komutu ile açýlan bölümden monitör ayarlarýný yapmaya çalýþýyorum ve elle girmeye çalýþýyorum.
Monitörün yatay (Horizontal Sync), düþey frekanslarý (VertRefresh) ve frekans aralýklarýna hangi deðerleri gireceðimi bilmiyorum.
Bu deðerleri otomatik olarak bulan herhangi bir program var mý? Yada bu ekran problemini hangi yöntemle çözebilirim?

* Diðer bir problemim ise internete baðlanmada karþýma çýkýyor...
"Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up!"
"The PPPD daemon died unexpectedly!"
gibi hatalar alýyordum, sonra baðlantý ayarýndan "Uç birim penceresi" olayýný aktif hale getirince baðlanýyor, fakat bu seferde kýsa bir süre sonra ( 10s ) baðlantý kesiliyor..

Bu iki problem için yardýmcý olabilirseniz yada bana bu konular hakkýnda daha detaylý bilgi bulabileceðim kaynak söylerseniz memnun olurum...
Teþekkürler :smile:

Who is a lamer? -> http://www.lamerism.com/
 Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 2:31 pm 

Selam,
Cavalry; Yazdýðým her cümle için görüþlerini belirttiðin için teþekkürler.
Ayrýca zorda olsa 5. sayfaya geçmiþþin,bunun içinde ayrýca Tebrikler :razz:

Þu anda ben #cservice de yardým etmiyorum.Diðer yardým kanallarýnda (#undernet vs.) bulunmaktayým.(yani unofficial yardým kanallarýnda yardým ediyorum) Çoðu zaman ise official bir yardým kanalý olan #userguide'da yardým ediyorum.Kendimi hazýr hissettiðim ve gereken altyapýyý saðladýðým zaman #cservice'e girip yardým edeceðim.
-
Bencede bir kanal açýp orada toplansak iyi olur.
-
Konu ile alakasýz bir not:
23 nisan'da lise'lerde tatil(!) ..kardeþim haksýzlýk bu! 23 nisan çocuk bayramýnda liseler tatil mi olurmuþ? oluyormuþ.. Öyleyse diyecek tek birþey kalýyor.. "23 Nisan Çocuk Bayramýnýz Kutlu Olsun" :smile: Unutmadan küçük GSM seninde bayramýn kutlu olsun bu bayram senin bayramýn. :smile: Ýþallah bu bayramda aklýn baþýna gelir :smile:
-

Saygýlar.

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 3:05 pm 

Bencede bir kanal açýlmasý iyi olabilir...
Ama "yardým" kanalý olarak açmaya gerek yok.
Fikir alýþ veriþi için olabilir.
Burasý var ama bir irc kanalý daha farklý bir ortam :wink:
Undernet'te daha iyi organize olabilmemiz için böyle bir þey yapýlabilir aslýnda...

( Konu açýlmýþken fikrimi söliim dedim :razz: )

Ayriyetten 23 Nisan kutlamalarý da yapabiliriz :razz:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 3:10 pm 

Bu arada;
Ben yeni gördüm, belki daha farketmeyenler vardýr,
Undernet.org, yeni bir özellik eklemiþ web sayfasýna...

http://www.undernet.org/channelweb.php

"You can now search for channels online!"

Artýk, web sayfasýndan kanal taramasý yapýlabiliyor. Birçok seçenek var...
mIRC'de kullanýlan /list komutundan çok daha hýzlý ve baþarýlý :smile:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 3:40 pm 

Birden fazla mý resolution seçtin ? Sanýyorum ki bunu yapmamýþýndýr ama yaptýysan yazman gereken sanýrým: " control alt +- " Ama böyle deðilse, tek yapabileceðin rerun Xconfigurator :=)
Baðlantý sorunlarý için bir fikrim yok...
Daha fazla log gerekli /var/log/messages da pppd ile ilgili her satýra bakmalýsýn...

Elimden geldiðince yardým ettim, hatalý olabilir fazla bilgili deðilim. :smile:

`Z

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 3:43 pm 

Ben Birþey Sorcaktým Linux Kullanmak ve O konuda iyi bir þeyler bilmek istiyorum PC ye linux kurdum ne modemi ne ekran kartýný yükleyebildim 1. sorunun bu driverlarý bulabileceðim 1 adres varmý 2.si Linux Bilgimi Kendi Kendime Mi Geliþtirebilirim Yoksa Kursu Felan Varmý Kursu Felan varsa Bilgi Verirseniz Sevinirim --- ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 5:07 pm 
Hackerlar bilgisayar sistemlerine giren, að güvenliðini kýran, að uygulamalarýnda güvenlik açýklarý bulan kiþilere denir.

Þimdi buraya kadar tamam da, bundan sonra kaos baþlýyor. Þu tip muhabbetleri eminimki duymuþsunuzdur:

- Hackerýn felsefesi vardýr oluuum! Adam bilgi özgürlüðü için çalýþýr!
- Hacker nuke atmaz, trojan kullanmaz, yemez içmez!
- Sen hacker olamazsýn... çünkü... çünkü sen masum bir insanýn bilgisayarýna girdin!
- Hacker dediðin NASAyý kýrar hatta o yetmez bir mouse týkýyla masayý kýrar!
- Hacker dediðin istediði makinaya girer!
- Hackerý ne anasý babasý ne de kýz arkadaþý bilir!

Bunlarýn sonu gelmez, ben þimdilik þu üste yazdýðým abuk sabuk düþüncelere teker teker açýklama getireyim. Birincisi hackerlýk, bir meziyettir. Ýyi resim çizmek, iyi program yazmak felan gibi. Hacker, hacker olduðu için her hangi bir kiþiliðe bürünmek, her hangi bir klana mensup olmak, sabit bir müzik dinlemek zorunda deðildir. Ýyide olabilir kötüde. Paylaþýlmayan bilginin peþinde koþmak, onu alýp robin hood misali olmayanlara vermek güzelde, bunu her hacker yapacak diye bir þey yok ki. Hacker olanlar hacker yemini mi ediyor? Ben sadece internetin özgürlüðüne çalýþacaðýma vs vs.... Yok böyle bir þey! Olsa duyardýk. Eden birilerinden duyardýk. mpg formatýnda 99 hacking mezunlarýnýn yemin töreni daðýtýlýrdý. Hacker deyince aklýnýza bir bilgi birikimi, belirgin bir yetenek gelmeli. Aziz Antanyo'nun hayali deðil.

Hacker nuke atmazmýþ. Yahu diyelim bir makinaya remote olarak backdoor yerleþtirdi. deamon'un sisteme yüklenmesi için reboot gerekiyor. Ne yapacak? "Allah'ým bana bir reboot ihsan eyle yarabbim" diyecek diyorsanýz, siz zaten bu dünyayý hacklediniz demektir. Sizin için ne gökte ne yerde sorun yok. Ama elin gavuru "may Lord give me a reboot!" derse bence bu iþ olmaz. Gerekirse bir D.o.S saldýrýsý yapýp makinanýn resetlemesini saðlayacak, yada d.o.s saldýrý yüzünden aðýrlaþan makinaya adminin reset atmasýný saðlayacak. Bu mantýklý bir neden. Ama mantýksýz bir nedenlede saldýrý yapabilir. Ýnsanýn her yaptýðý mantýklý mý olmak zorunda? Adamýn caný birine sýkýlýr basar nuke'ü. Sorun nedir yani? Sisteminize girip bütün dosyalarý silince büyük hacker, d.o.s. saldýrýsý yapýnca lamer. Adamýn paso iþi gücü irc'ye girip nuke atmaksa zaten, o bu zaman kaybýyla bir yere gelemez, hacker felan olamaz. Ama bu hackerlarýn hayatlarý boyunca nuke felan atmayacaklarýný göstermez. Trojan'a gelince, özellikle NT makinalarda trojan kullanmak gerekli olabilir. l0pht'un (ki en önemli hacker gruplarýndan biridir) elemanlarýnda DilDog'un yazdýðý trojaný bilmeyen var mý? BO! Evet BO bir hacker tarafýndan, hackerlar kullansýn diye yazýldý.

Hacker adamýn makinasýna girmez, girse girse ISPlere girer. Web host þirketinin serverýna girer vs. geyiðinide anlamak mümkün deðil. Adamda iyi veya kötü kullanabileceði bir bilgi var, bunu sana kullanmamasý için senin aldýðýn önlemse çok basit. "Hacker benim makinaya girmez. Ne iþi olacak benim makinada?" Oh ne ala ne ala. Adam otobana týrla çýkýp önüne gelen mercedesi bmw yi ezmiþ, anadolu görünce korna çalacak... Aman bunu ezmek bana yakýþmaz diye!

Biri hakkýnda bu adam hacker lafý edilirse hemen herkesin kafasýna anlamsýz bir soru gelir. "NASAyý kýracak kadar iyi mi?". Yahu zamanýnda güvenlik konularý bu kadar iyi deðilken adý saný hatýrlanmayan biri, rivayete göre bu lanet siteyi kýrmýþ. Kýrdýysa kýrdý kardeþim! Her hacker ayný derece de iyi olmak zorunda mý? Ýyi hacker, acemi hacker gibi tanýmlamalar kulaða hoþ geliyor da, neden mantýða hoþ gelmiyor?

Hackerlar hakkýnda yapýlan geyik usulü muhabbet, "Hacker dediðin istediði makinaya girer!" cümlesinde doruða ulaþýyor. Adamýn elinde paylaþýmý açýk hiç bir dizini olmayan, hiç bir servis vermeyen, dialup baðlantýlý (ath0 özürlü olmayan) bir w95 makina var. Hadi buyur gir buna! Neyine gireceksin? Floppy sürücüsüne mi? Bu tip bir makina, trojan yollanmadan ele geçirilebilir mi? Hacklemeye müsait hiç bir servis yok ki adamda. Ancak nuke atarsýn, flood yaparsýn hattan düþürürsün.

Bu mantýksýzlýk yanýnda bir de hacker denen adamý kimse tanýmaz kardeþim muhabbeti var.Adam dünyaca ünlü hacker. Kevin Mitnick den bahsetmiyorum, akýllara hemen "O tanýndý ve yakalandý" düþüncesi gelir. Benim kastetdiðim Mudge. O yetmez diyorsanýz alýn size baþka örnek: Mnemonix... Bu adamlarýn kimlikleride belli, çalýþtýklarý yerler, yaþadýklarý yerler belli. Yolda görürseniz polise ihbar edersiniz. Ýþte buyrun yakalayýn! Hayýr sadece iki isim saydým diye, bunlar iki istisna sanmayým. Bilen bilir, bu iki kiþi sektörün en önde gelen isimlerinden! Daha bunlar gibi pek çoðu var.

Bütün bunlar white-hat, black-hat mantýðýný anlamamaktan geliyor. Bazý hackerlar white-hat bazýlarý ise black-hat saflarýndadýr ( redhat in konumuzla alakasý yok :). White-hat'ler açýklarý bulur. Bulduklarýný kendi sitelerinde veya diðer güvenlik sitelerinde yayýnlarlar. Black-hat'ler ise açýklarý bulur veya hack/güvenlik sitelerinden öðrenir, bunlarý kendi isteklerine göre kullanýr. Iyi huylu programcý ile kötü huylu programcý gibi. Yin ve yan gibi. Herþeyde iyi ve kötü vardýr. Zýtlýk olmadan varoluþ olmaz.CIH virüsünü yazan coder mý iyi bir coderdýr yoksa minesweeper'ý yazan coder mý iyi coderdýr? Bir coderýn branþýnda çok iyi olmasý, onun iyi kalpli nur yüzlü bir insan olmasýný gerektýrmez. Silkenin ve uyanýn! Ýyi hackerlarda olur kötü hackerlarda olur.

Gelelim script kiddy muhabbetinin bizim dilimize neden girmediðine! Bu script kiddy tanýmlamasýný iyi okuduysanýz þu an Türk piyasasýnda hacker olarak dolaþan kiþiler hemen gözünüzün önüne gelmiþtir.Ýþte bu yüzdendir bu script kiddy'ler kendilerine hacker yakýþtýrmasý yaparlar ve aslýnda olduklarý hali kabul etmezler. Anlamsýz hack geyiklerinde, bu sözcük o yüzden hiç geçmez. Adam ne desin ki? Ben script kiddy'im dese, karizma felan altüst olur. Bu açýklamam, "Türkiye'de hacker var mýdýr?" sorusunu aklýnýza getirebilir. Var tabi! Tabiki Türkiye'de hacker var ama teknolojiyi bu kadar geriden takip eden bir ülkenin bir elin parmaklarý sayýsý kadar hackerý olmasýndan daha doðal ne olabilir ki? O yüzden piyasa lamerlerle, script kiddylerle dolu. Bizde bunlar var, yabancýlar ak kaþýk düþünceside yanlýþ. Adam akýllý hack/güvenlik sitelerine bakýn. Hacker geçinen kaç sitenin yüzde kaçý iyi? Yabancý ülkelerde bu oran %5-10 u geçiyor mu? Bizde de yüzlerce hack sitesi olunca, 5-10 tanede kaliteli "hacker" sitesi olacaktýr.

Bu Bir Alýntý...

Bu Yazýyý Okuyunca Beni Anlamýþsýnýzdýr Kimse Hacker Degildir.Bence Undernet te Hacker Yok Hacker Olmayýnca Geriye Kalanlar Lamerdir.Bu Bir Düþünce Bence.Baþka Bi Konu Ýse Türkler.Yabancýlar da Sütten Çýkmýþ Ak Kaþýk Degil.Türkleri Ýyi Bi Yere Getirmek Ýse O Bizim Elimizde Bunu Düzeltmek Ýçin Herþeyi Yapmaya Hazýrým.Bilgimi Herkesle Paylaþmaya Hazýrým Buna Emin Olabilirsiniz.He Diyebilirsiniz Sen Ne Biliyon Ki Benim Bildiklerimi De Bilmeyenler Vardir Elbet Bunlarý Baþkalarý Ýle Paylaþmaya Hazýrým.

NoT:Burdan Teyzeme,Gurbette Olan Dayýma,Ve Kuzenime Selamlar..:razzz:

Post subject:
PostPosted: Fri Apr 19, 2002 5:36 pm 

Quote:
On 2002-04-19 10:43, infern0 wrote:
Ben Birþey Sorcaktým Linux Kullanmak ve O konuda iyi bir þeyler bilmek istiyorum PC ye linux kurdum ne modemi ne ekran kartýný yükleyebildim 1. sorunun bu driverlarý bulabileceðim 1 adres varmý 2.si Linux Bilgimi Kendi Kendime Mi Geliþtirebilirim Yoksa Kursu Felan Varmý Kursu Felan varsa Bilgi Verirseniz Sevinirim --- :wink:

Selam,

Sana önerebileceðim bir adres:
http://www.gelecek.com.tr/egitim/

Page 3 of 129 [ 1931 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 129  Next

All times are UTC [ DST ]